Gesto príkladu, nie papalášizmus. Politici sa dali zaočkovať

Prítomnosť politikov medzi prvými zaočkovanými proti ochoreniu COVID-19 nie je prejavom 'papalášizmu', ale snahou presvedčiť osobným príkladom o dôležitosti vakcinácie. Členovia národnej rady a vlády SR to uviedli po tom, ako sa v ružinovskej nemocnici v Bratislave podrobili očkovaniu.

Očkovanie je spôsob, ako poraziť Covid

"Nemá to byť gesto prednosti a nadradenosti, ale gesto príkladu, na vlastnom tele chceme ukázať, že nám nikto nechce ublížiť, ale že očkovanie je spôsob, ako poraziť COVID," uviedol podpredseda NR SR Juraj Šeliga. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa so Šeligom zhoduje v tom, že očkovanie je cestou, ako vrátiť do normálu bežný život. "Aby sme nemali obavy z toho, či môžeme objať blízkych, váhali nad tým, či sa môžeme s niekým stretnúť," upozornila. Chápe pritom, že niekomu sa môže očkovanie politikov medzi prvými javiť ako 'papalášizmus', vníma však tento pôsob ako možnosť bojovať proti dezinformáciám, ktoré sa v súvislosti s očkovaním šíria.

Minister školstva Branislav Gröhling je pripravený bojovať proti hoaxom aj v nasledujúcom období prostredníctvom propagácie odborných serióznych štúdií. Očkovanie je pre neho spôsob, ako chrániť najmä svoje okolie. "Chcem cestovať po Slovensku, stretávať sa so študentmi, učiteľmi, zástupcami škôl, aj takto prispejem k tomu, aby tie stretnutia mohli byť bez obáv, ktoré v súčasnosti vzbudzuje pandémia," dodal. Gröhling dostal aj otázku, prečo neprišiel jeho stranícky šéf, vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa Gröhlinga je Sulík mimo Bratislavy. "Predpokladám, že ak bude mať možnosť v budúcom týždni sa nechať očkovať, využije to," dodal.

Minister životného prostredia Ján Budaj vyhlásil, že zhoda na propagácii očkovania, ako spôsobe zbaviť sa pandémie COVID-19, by mala byť naprieč celým politickým spektrom.

Ministerka kultúry Natália Milanová pripomenula, že život s pandémiou je svojím spôsobom boj a vakcína výhrou. "Preto pre mňa a verím, že pre čo najviac ľudí na Slovensku nie je otázkou či vôbec, ale kedy sa očkovať," dodala.

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal je presvedčený, že spustenie očkovania predstavuje veľký krok k víťazstvu nad ochorením COVID-19. "Teraz bude závisieť na nás všetkých, aby sme sa postupne zaočkovali. Verím, že takto nám nový rok prinesie viac radostí a zdravia, ako ten končiaci sa," poznamenal.

Chápe tých, ktorí majú obavy

V Univerzitnej nemocnici Bratislava v Ružinove sa v nedeľu dala očkovať i prezidentka Zuzana Čaputová. I ona vníma svoju prítomnosť a prítomnosť zástupcov parlamentu a vlády ako komunikát smerom k verejnosti, ktorý má posilniť dôveru v očkovanie. Priznala, že chápe tých, ktorí majú obavy, je presvedčená, že je potrebné počúvať hlas odborníkov a vedcov a prostredníctvom ich argumentov vnímať očkovanie ako ochranu jednotlivcov i celých komunít, ktoré sú rizikám ochorenia vystavené najviac.

Na Slovensko prišlo v sobotu 26. 12. prvých 9750 dávok vakcíny. Ako prví budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá