Prezidentku zaočkovali. Vakcínu považuje za najlepšiu cestu

TA3 TASR SITA
27.12.2020 10:18

Vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostať von. Prezidentka Zuzana Čaputová to uviedla pred začiatkom nedeľňajšieho očkovania na pracovisku Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove. Práve hlava štátu bola o pár minút neskôr prvou osobou, ktorá v UNB dostala vakcínu. Nasledovali viacerí členovia vlády i parlamentu.

Návrat do normálu

Prezidentka označila príchod vakcíny a začiatok očkovania za najlepšiu správu, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Priznala, že chápe obavy verejnosti z masovej vakcinácie. Povedala, že takisto sa týmito obavami zaoberala. "Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia," uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom. Svoju prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a národnej rady na začiatku oficiálneho očkovania, označila za výrazný komunikát smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.

20202712-ockovanie-covid-01749248_0a140371-57c2-5d1d.jpg

"Dôverujem vedeckému poznaniu a znamená to, že považujem vakcínu za tú najlepšiu cestu, ako sa z tejto situácie môžeme dostať von," uviedla pred očkovaním prezidentka s tým, že vakcína nám pomohla aj v minulosti v súvislosti s inými smrteľnými chorobami. Za zabezpečenie vakcíny na Slovensku sa poďakovala ministerstvu a celému rezortu.

"Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia," uviedla a vyzvala, aby ľudia takisto verili odborníkom. Svoju prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a národnej rady na začiatku oficiálneho očkovania, označila za výrazný komunikát smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.

Zodpovednosť voči sebe

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred očkovaním činiteľov pripomenul, že nedeľou sa na Slovensku začína očkovanie proti ochoreniu v nemocniciach v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel zvýraznil, že vakcinácia je kľúčový spôsob, ako zastaviť pandémiu. "Očkovanie je aktom zodpovednosti voči sebe, no najmä voči druhým, prejav ohľaduplnosti voči našim rodičom a starým rodičom, ktorí sú riziku ochorenia a jeho následkom najviac vystavení," zdôraznil. Takisto nabádal k dôvere hlasu odborníkov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak verí, že nedeľa dáva ľuďom nádej, že jar prinesie pozitívnu zmenu a v lete sa budú môcť ľudia vrátiť k normálnemu životu.

Po prezidentke zaočkovali aj ministerku kultúry Natáliu Milanovú, eurokomisára Maroša Šefčoviča, ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, ministra školstva Branislava Gröhlinga, ministra práce Milana Krajniaka, ministra dorpavy Andreja Doležala, ale aj podpredsedu NR SR Juraja Šeligu. Vakcínu dostal aj náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.

Ako prvého na Slovensku v priamom prenose zaočkovali v sobotu lekára Vladimíra Krčméryho.

Samotnú vakcináciu označila po zákroku za rýchlu a bezproblémovú. Prítomnosť členov najvyšších štátnych orgánov, ktorí sa nechali očkovať medzi prvými, chápe ako krok pre posilnenie dôvery verejnosti v očkovanie. Čaputová verí, že začiatok očkovania je vykročením do lepšieho obdobia. "Verím, že je to nádych slobody," uviedla.

Medzi prvými zaočkovanými bol i podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, taktiež podpredsedovia parlamentu Juraj Šeliga i Gábor Grendel. Po očkovaní sú aj členovia vládneho kabinetu - ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ministerka kultúry Natália Milanová, minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, minister práce Milan Krajniak, či minister dopravy Andrej Doležal. V nedeľu majú ďalej očkovať zdravotníkov v prvej línii, a tiež niektorých členov kritickej infraštruktúry.

Šefčovič ocenil jednotný postup Európskej únie pri vývoji a distribúcii vakcíny. "Všetky špičky v Európskej únii robili maximum pre to, aby celý proces bol zodpovedný, ale zároveň čo najrýchlejší," zdôraznil. Takisto verí, že osobný príklad štátnických a politických špičiek jednotlivých krajín pomôže posilniť dôveru vo vakcináciu. "Som presvedčený, že práve očkovanie je najzodpovednejší prístup, ako pomôcť zvládnuť boj s pandémiou, hovorím to ako syn i otec," uviedol.

Podáva sa do ramena v dvoch dávkach

Grendel zvýraznil, že vakcinácia je kľúčový spôsob, ako zastaviť pandémiu. "Očkovanie je aktom zodpovednosti voči sebe, no najmä voči druhým, prejav ohľaduplnosti voči našim rodičom a starým rodičom, ktorí sú riziku ochorenia a jeho následkom najviac vystavení," zdôraznil. Takisto nabádal k dôvere hlasu odborníkov.

Krajniak verí, že nedeľa dáva ľuďom nádej, že jar prinesie pozitívnu zmenu a v lete sa budú môcť vrátiť k normálnemu životu. V nedeľu sa má začať očkovať vo všetkých krajinách Európskej únie, a to vakcínou Comirnaty. Slovensko má kontrahovaných 18 miliónov kusov, v sobotu 26. 12. prišlo prvých 9750 dávok. Prvým Slovákom, ktorý vakcínu dostal, bol infektológ a odborník na tropickú medicínu profesor Vladimír Krčméry.

Národná stratégia očkovania proti ochoreniu COVID-19 ráta s preočkovaním 3,3 milióna obyvateľov SR, postupne v štyroch fázach. V tej prvej budú očkovaní zdravotníci a pracovníci, ktorých výkon práce súvisí s poskytovaním zdravotnej či sociálnej starostlivosti, rovnako by mali byť medzi prvými zaočkovanými aj zamestnanci kritickej infraštruktúry a silových zložiek.

Vakcína sa podáva do ramena, v dvoch dávkach s odstupom 21 dní. Je určená pre dospelých a dospievajúcich od 16 rokov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní danou vakcínou sú zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria medzi ne bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok