V utečeneckom tábore vypukol požiar, žili tam desiatky rodín

V utečeneckom tábore vypukol požiar, žili tam desiatky rodín
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračné foto)
Sýrsky utečenecký tábor na severe Libanonu zachvátil v sobotu rozsiahly požiar. Išlo o dôsledok konfliktu medzi obyvateľmi tábora a členmi jednej z libanonských rodín, informovali podľa agentúry AFP libanonské štátne médiá.

Hádka pre vyplatenie mzdy

Agentúra OSN pre utečencov (UNHCR) potvrdila požiar v tábore v regióne Minijá. Uviedla, že niektorých zo zranených previezli do nemocnice, ich presný počet však neposkytla. "Oheň sa rozšíril na všetky stanové prístrešky" vyrobené z plastových fólií a dreva, povedal AFP hovorca UNHCR Chálid Kabbara. V tábore podľa neho žilo asi 75 rodín.

Libanonská spravodajská agentúra (NNA) informovala, že požiar vypukol po hádke medzi členom libanonskej rodiny a "sýrskymi zamestnancami", ktorá sa údajne týkala vyplatenia mzdy. Iní mladí ľudia z libanonskej rodiny potom, po hádke, "zapálili niektoré stany utečencov", dodala NNA. Na mieste požiaru potom zasahovali hasiči, ale aj armáda a polícia, ktoré sa v tábore snažili obnoviť pokoj. Niektoré rodiny utečencov z tábora ušli, keď sa tam začali ozývať zvuky výbuchov - explodovali zrejme kanistre so zemným plynom pre domácnosti, uviedol Kabbara.

V Libanone žije asi 1,5 milióna Sýrčanov

Podľa úradov v Libanone žije asi 1,5 milióna Sýrčanov, z toho asi milión Organizácia Spojených národov registruje ako utečencov. Libanonské úrady ich vyzývajú, aby sa vrátili do Sýrie, ale skupiny na ochranu ľudských práv naďalej varujú, že vojnou zmietaná krajina ešte nie je bezpečná.

Agentúra AFP uviedla, že spolužitie miestnych obyvateľov so sýrskymi utečencami sprevádza napätie: v novembri ušlo z mesta Bšarré asi 270 rodín sýrskych utečencov, lebo sa obávali násilností zo strany Libanončanov po tom, ako bol jeden zo sýrskych utečencov obvinený zo zastrelenia miestneho obyvateľa.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá