Rozhodli o prominentnom historikovi, ktorý zavraždil svoju študentku

Rozhodli o prominentnom historikovi, ktorý zavraždil svoju študentku
Zdroj foto: SITA/AP
Na 12,5 roka odňatia slobody odsúdil súd v ruskom Petrohrade prominentného historika Olega Sokolova za vraždu svojej študentky a nezákonné držanie strelných zbraní. Sokolov (64) svoju 24-ročnú doktorandku a partnerku Anastasiju Ješčenkovú zastrelil vo svojom byte vlani 7. novembra. Historik sa ku vražde neskôr priznal. Tvrdil však, že čin spáchal v záchvate zlosti počas hádky.

Polícia ho zadržala vlani 9. novembra v Petrohrade po tom, ako skočil do rieky Mojka, kde sa pokúšal ponoriť batoh s odrezanými ženskými rukami. V jeho byte sa neskôr našlo aj ženské telo bez hlavy. Vyšetrovaním sa zistilo, že Sokolov vynášal kusy tela mladej ženy zo svojho bytu postupne počas dvoch dní. Súdny proces sa však pre komplikácie spojené s pandémiou koronavírusu začal až 9. júna.

Prokurátori pôvodne žiadali väzenský trest vo výške 15 rokov. Sokolov právnik oznámil, že s odsúdeným sa na možnom odvolaní dohodnú až po prečítaní kópie verdiktu súdu. Táto kauza v Rusku opäť otvorila diskusiu o domácom násilí, ktorého obeťou zo strany príbuzných alebo partnerov sa v tejto krajine stáva každoročne približne 16,5 milióna žien.

Sokolov je odborníkom na vojnové dejiny Ruska a Francúzska na prelome 18. a 19. storočia a špecializuje sa na postavu vojvodcu a cisára Napoleona Bonaparteho. Podieľal sa na vzniku mnohých dokumentov a filmov z napoleonskej éry aj na organizácii rekonštrukcií bitiek, vrátane tej pri Slavkove či pri Waterloo. V minulosti pôsobil na fakulte moderných dejín petrohradskej univerzity, tá ho však po jeho priznaní z funkcie odvolala.

Francúzsky prezident Jacques Chirac udelil Sokolovovi v roku 2003 najvyššie francúzske štátne vyznamenanie Rad čestnej légie, ktorého tradíciu založil práve Napoleon.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá