V USA zaočkovali vyše milión ľudí, expert predpovedá kolektívnu imunitu

V USA zaočkovali vyše milión ľudí, expert predpovedá kolektívnu imunitu
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Viac ako jeden milión ľudí už v Spojených štátoch dostalo prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, oznámil riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Robert Redfield. USA podľa Redfieldových slov dosiahli významný míľnik a viac ako milión ľudí dostalo prvú dávku vakcíny vyvinutej nemeckou spoločnosťou BioNTech a americkým koncernom Pfizer.

Očkovanie ňou sa v krajine začalo 14. decembra. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv niekoľko dní predtým túto vakcínu schválil pre núdzové použitie. Moncef Slaoui z vládneho programu Operation Warp Speed povedal, že Spojené štáty by do konca prvého štvrťroka budúceho roka chceli zaočkovať 100 miliónov ľudí. Ďalších 100 miliónov by malo vakcínu dostať v druhom štvrťroku.

Operation Warp Speed je program, ktorý má za cieľ zrýchliť vývoj, výrobu a distribúciu vakcín proti ochoreniu COVID-19, uvádza na svojej webovej stránke americké ministerstvo zdravotníctva. Na OWS spolupracujú vládne úrady, experti a spoločnosti z oblasti zdravotníctva.

Expert na infekčné choroby Anthony Fauci v stredu povedal, že ak distribúcia vakcín bude pokračovať bez prerušení, Spojené štáty by v lete 2021 mohli dosiahnuť kolektívnu imunitu.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá