Trump nepodporil návrh rozpočtu o obrane, môžu ho prehlasovať

Trump nepodporil návrh rozpočtu o obrane, môžu ho prehlasovať
Zdroj foto: SITA/AP
Americký prezident Donald Trump v stredu vetoval návrh zákona o národnej obrane.

Trump návrh podľa svojich slov nepodporil, pretože nezahŕňa dôležité opatrenia v oblasti národnej bezpečnosti, jeho súčasťou sú opatrenia, ktoré neberú do úvahy veteránov a vojenskú históriu USA, a je v rozpore s úsilím jeho vlády uprednostňovať záujmy Ameriky v oblasti národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky. "Je to darček pre Čínu a Rusko," uviedol Trump vo vyjadrení pre Snemovňu reprezentantov amerického Kongresu.

Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu návrh rozpočtu o obrane na rok 2021 schválila 9. decembra pomerom hlasov 335:78. Návrh zahŕňal zvýšenie platov príslušníkov amerických ozbrojených síl o tri percentá a odsúhlasil viac ako 740 miliárd dolárov (viac ako 608,252 miliardy eur) na armádne programy a výstavbu.

Trump ešte pred hlasovaním Kongresu na Twitteri avizoval, že bude vetovať "veľmi slabý zákon NDAA", pokiaľ kongresmani nezrušia platnosť opatrenia známeho ako paragraf 230 (federálneho zákona o telekomunikáciách), ktoré chráni internetové spoločnosti ako Twitter či Facebook pred zodpovednosťou za obsah zverejnený na ich platforme. O týchto sociálnych sieťach Trump tvrdí, že boli počas prezidentských volieb voči nemu zaujaté.

Trump okrem toho žiada, aby z navrhovanej legislatívy zmizlo ustanovenie, ktoré umožňuje premenovať vojenské základne pomenované po niekdajších konfederačných generáloch.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá