Väčšinu územia SR zahalí hmla. Meteorológovia vydali výstrahu

Väčšinu územia SR zahalí hmla. Meteorológovia vydali výstrahu
Zdroj foto: SITA/Jozef Jakubčo (ilu)
Takmer na celom území Slovenska treba počítať zo stredy na štvrtok 24. 12. s hmlou s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Na horách sa zároveň môže rozfúkať. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na webovej stránke.

"Najmä na horských priechodoch sa očakáva výskyt hmiel s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. Znížená dohľadnosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," konštatujú meteorológovia. Na horách môže zasa vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu, v nárazoch 110 až 135 kilometrov za hodinu. Predpokladaná rýchlosť vetra môže byť nebezpečná najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.

Výstrahy pred hmlou platia pre všetky okresy a vydané boli predbežne od 18.00 h do štvrtka do 10.00 h. Výstrahy pred vetrom na horách vydal SHMÚ pre Banskobystrický, Žilinský a Prešovský kraj a platia od 23.00 h do štvrtka do 8.00 h.

Slovenská správa ciest zároveň informuje, že všetky sledované diaľničné úseky na území SR, cesty I., II. a III. triedy na území SR, ako ja horské priechody, sú zjazdné. Vodičov však upozorňuje na možné vytváranie poľadovice a námrazy na vlhkých a mokrých cestách pri nízkych teplotách. Upozorňuje tiež na hmlu s dohľadnosťou do 50 metrov v lokalite Myjava, a do 100 metrov v lokalitách Dargov, Pastierske a Švábovská stráň.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá