Vianočné šaláty bez výčitek podľa koučky Zuzany Líškovej

Vianočné šaláty bez výčitek podľa koučky Zuzany Líškovej
Zdroj foto:
Ak sa celoročne snažíme stravovať zdravo, jeme ľahšie jedlá, vyhýbame sa sladkostiam, alkohol pijeme iba príležitostne, môžu byť pre náš žalúdok a trávenie tradičné vianočné jedlá doslova pohromou. Ak chcete v zdravšom stravovaní pokračovať aj počas sviatkov, pripravila nutričná koučka Zuzana Líšková recepty na ľahšie varianty sviatočných šalátov.

Na tradičnom šaláte sú najväčším prehreškom zemiaky a majonéza, tie zamenila za rôzne druhy koreňovej zeleniny v kombinácii s jogurtom, chrenom a horčicou. Môžete ich využiť aj kedykoľvek počas zimy na obmenu porcii zeleniny alebo šalátu. Chutia naozaj výborne.

Mrkvovo petržlenový šalát

Suroviny na 3 porcie:

1 ks mrkva

1 ks petržlen

50 g hrach mrazený

100 g biely jogurt

2 PL citrónová šťava

1 ČL horčica

Petržlenová vňať

Soľ, čierne korenie

Príprava:

Mrkvu a petržlen pokrájame na malé kocky. Dáme do hrnca, zalejeme 1 dcl vody a dusíme 10 minút. Pridáme mrazený hrach, dusíme 3 minút, vypneme a necháme vychladnúť. Jogurt zmiešame s horčicou, citrónovou šťavou, posekanou petržlenovou vňaťou, soľou a čiernym korením. Zálievku premiešame so zeleninou, ozdobíme petržlenovou vňaťou a podávame. Podľa potreby dosolíme.

Vajíčkový šalát s avokádom

Suroviny na 3 porcie:

1 ks avokádo

3 ks vajíčko

½ ks malá červená cibuľa

1 dcl biely jogurt

1 ČL dijónska horčica

1 PL citrónová šťava

Soľ, čierne korenie

Príprava:

Cibuľu očistíme a posekáme najemno, vajíčka uvaríme na tvrdo, avokádo očis[me a vydlabeme. Uvarené vajíčko s avokádom nakrájame na menšie kocky a zmiešame s nasekanou červenou cibuľou. V miske zmiešame jogurt, horčicu, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie. Zálievku vmiešame do šalátu a podávame.

Šalát z červenej repy s chrenovou zálievkou

Suroviny na 3 porcie:

1 ks červená repa (menšia)

1 dcl biely jogurt

1 PL chren

Soľ, čierne korenie

Príprava:

Červenú repu nakrájame na malé kocky, pridáme soľ, zalejeme cca 1 dcl vody a dusíme do mäkka pod pokrievkou. Po uvarení vodu vylejeme a necháme vychladnúť. V miske zmiešame jogurt s chrenom, soľou a čiernym korením. Zálievku zmiešame s červenou repou a podávame.

Tip na prípravu ryby: Vianočná vyprážaná ryba bez oleja

Ak si chcete na Vianoce pripraviť tradičnú vyprážanú rybu a pritom by ste sa radšej vyhli vyprážaniu na oleji, máme pre vás pár tipov na „zdravšie“ vyprážanie.

Recept Zuzany Líškovej na vianočnú rybu:

1. Rybu umyjem a osuším v kuchynskej utierke. Osolíme z každej strany.

2. Pripravíme si 3 misky: ražná alebo bezlepková múka, vyšľahané vajíčko, cornflakes vymixované na múku.

3. Rybu obalím klasicky najprv v múke, potom vo vajíčku a nakoniec v cornflakes.

4. Obalenú rybu rozložíme na papier na pečenie, pokvapkám olejom z oboch strán a pečieme na 200 stupňov Celzia do zlata. Ak máte doma teplovzdušnú fritézu, vypražte rybu horúcim vzduchom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá