Dajte si pozor, varujú biskupi. Upozornili na Bádateľa či Zem a vek

Dajte si pozor, varujú biskupi. Upozornili na Bádateľa či Zem a vek
Zdroj foto: TASR/Jaroslav Novák (ilu)
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara upozornil verejnosť na viaceré weby, pri ktorých by si čitatelia mali dať pozor. Ako informoval na stránke Tlačovej kancelárie KBS, ide o weby Gloria.tv, Svetlo sveta, ktoré je šírené aj Hlavnými správami, Christianitas či Aliancia za nedeľu. Medzi viac sekulárne, no stále problematické, zaradil weby Infovojna, Bádateľ, Zem a vek, Slobodný vysielač.

Neblahý zvyk z totality

Kramara dodal, že informácie, ktoré sú skutočné a spoľahlivo z prostredia katolíckej cirkvi, môže záujemca nájsť na Vatikánskom rozhlase, TK KBS, Rádiu Lumen, televízii Lux, Katolíckych novinách, v gréckokatolíckom časopise Slovo či v Rádiu Mária Slovensko. Zároveň podotkol, že jeho cieľom nie je robiť zoznamy, ani „cenzúrovať“.

"Pred niekoľkými týždňami sa na internete objavila informácia, že Svätý Otec chystá ďalšie mimoriadne Urbi et Orbi. A treba to, samozrejme, čo najrýchlejšie zdieľať. Dnes každý, kto o tom počul, vie, že to nebola pravda. Niekto z dlhej chvíle vypustil dezinformáciu, a chytili sa tisíce ľudí," povedal Kramara. Horšie podľa neho je, že aj závažnejšie dezinformácie úspešne prenikajú do životov ľudí vo viacerých oblastiach.

Internet ponúka obrovské množstvo správ. "Na niečo také sme v minulosti neboli zvyknutí. Toľko je toho k dispozícii, že je problém si vybrať. A správne vyhodnotiť, čo stojí za našu pozornosť a čo nie. Navyše mnohí majú dodnes tendenciu posudzovať správy spôsobom, na ktorý si zvykli za totality. Že oficiálne zdroje sú iba propaganda a pravdu treba hľadať inde. Informáciu, ktorá ide 'proti prúdu', považujú automaticky za lepšiu," poznamenal hovorca KBS.

Kresťansky sa tváriaca hrozba

Poukázal pritom na skutočnosť, že hľadačom "skutočnej pravdy" vďačne vychádzajú v ústrety takzvané alternatívne médiá. Nepravdy sa v tejto dobe podľa neho šíria nielen v oblasti fyziky, ale aj v oblasti lekárskej vedy či oblasti viery a náboženstva.

"Tak ako sme napríklad ľahko schopní rozlíšiť, že takzvané liberálne médiá sa v otázkach viery a náboženstva nedajú pokladať za 'bernú mincu', oveľa menej si dokážeme všimnúť, že weby, ktoré navonok vystupujú kresťansky, ba odhodlane katolícky, môžu byť v skutočnosti takisto nespoľahlivé. Dokonca aj skryte protipápežské alebo protikoncilové, a v niektorých prípadoch rovno schizmatické," povedal.

"Čo sa teda týka spoločenstiev a webov, ktoré sa katolícky len tvária, treba si uvedomiť, že ich taktika je navzájom príbuzná: nabrať 'na palubu' čo najväčší počet fanúšikov, ktorým ponúkajú zaujímavé alternatívne informácie, a potom s nimi 'odplávať' tam, kde ich chcú dostať," uviedol Kramara.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá