Navaľný má vraj priznanie o otrave. Provokácia, reaguje Rusko

Navaľný má vraj priznanie o otrave. Provokácia, reaguje Rusko
Zdroj foto: TASR/AP
Ruský opozičný líder Alexej Navaľný oznámil, že trikom dosiahol u agenta ruskej kontrarozviedky FSB priznanie, že sa ho táto spravodajská služba pokúsila v lete zabiť a jed umiestnila do jeho spodkov.

Všetko priznal, tvrdí Navaľný

Kritik Kremľa a aktivista v príspevku na svojom blogu napísal, že zatelefonoval mužovi menom Konstantin Kudriavcev a predstavil sa mu ako odborník na chemické zbrane z ruskej Federálnej bezpečnostnej služby. "Zavolal som svojmu vrahovi. Všetko priznal," uviedol Navaľný na Twitteri.

Ruská Federálna bezpečnostná služba označila telefonát Alexeja Navaľného s podozrivým agentom FSB za "provokáciu" uskutočnenú za pomoci zahraničných bezpečnostných služieb.

FSB v správe zaslanej ruským tlačovým agentúram opisuje telefonát "o údajných akciách proti" Navaľnému za "naplánovanú provokáciu zameranú na zdiskreditovanie FSB".

Navaľný zamaskoval svoje telefónne číslo a predstavil sa ako asistent šéfa Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaja Patruševa. A vysvetlil, že potrebuje do oficiálnej správy informácie o akcii okolo otravy. Neposkytol žiadny dôkaz svojich tvrdení a dodal, že analýza hlasu "ukáže, že to bol naozaj" Kudriavcev. Okrem príspevku na blogu Navaľný zverejnil aj zvukovú nahrávku a prepis telefonátu. Pridal tiež video, na ktorom je zachytený, ako robí tento telefonický rozhovor. Na zvukovej nahrávke je hlas najprv váhavý a opatrný, ale nakoniec vysvetľuje, prečo sa Navaľnému podarilo prežiť.

Putin správu odmietol

Ruskému opozičnému lídrovi prišlo v auguste mimoriadne zle počas letu zo Sibíri do Moskvy, lietadlo preto núdzovo pristálo v meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali. Odtiaľ ho v špeciálnom lietadle previezli do Berlína na liečbu. V spoločnej správe viacerých médií pod vedením investigatívnej webovej stránky Bellingcat, zverejnenej minulý týždeň, boli uvedené mená a fotografie odborníkov na chemické zbrane z FSB, ktorí Navaľného sledovali celé roky.

Prezident Vladimir Putin minulý týždeň správu odmietol a povedal, že keby za Navaľného otravou stáli ruské bezpečnostné služby, bol by už mŕtvy. Navaľný v pondelok v odkaze na svojom blogu napísal, že minulý týždeň zatelefonoval bezpečnostným agentom identifikovaným v správe. Dodal, že takmer všetci mu zložili, okrem muža, ktorým bol podľa aktivistových slov Kudriavcev.

Detaily v telefonáte

Počas telefonátu Kudriavcev povedal, že jeho špeciálna skupina nečakala, že pilot lietadla núdzovo pristane v Omsku. Dodal, že keby let pokračoval, Navaľný by neprežil. Agent ďalej uviedol, že útočník dal jed na vnútornú stranu jedných z Navaľného spodkov. V telefonáte tiež podrobne porozprával, ako spolu s ďalším agentom FSB odleteli do Omska, aby dali pozor na Navaľného oblečenie a odstránili všetky stopy po jede.

Kudriavcev však presne nevysvetlil, akú úlohu zohral v tejto operácii. Nemecký magazín Der Spiegel, ako aj investigatívny web Bellingcat a ruská webová stránka The Insider mali prístup do Navaľného účtu a správu v pondelok takisto zverejnili.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá