Celé Slovensko je čierne, počet obetí pandémie sa zdvojnásobil

Situácia na Slovensku je v súvislosti s novým koronavírusom veľmi vážna. Na pôde ministerstva zdravotníctva to povedal epidemiológ a člen konzília odborníkov Pavol Jarčuška. Poukázal na to, že vo štvrtok malo Slovensko historicky najvyšší počet pozitívnych PCR testov. Zdvojnásobil sa počet úmrtí, priemerne denne zomrie 58 pacientov. Zvýšil sa aj počet hospitalizovaných v nemocniciach na 2412 osôb.

Najhoršie čísla

Podľa Jarčušku sú aktuálne čísla "najhoršie, aké kedy videli". Na umelej pľúcnej ventilácii je 159 osôb, minulý týždeň to bolo 136 pacientov. Sedemdňový priemer vykonaných antigénových a PCR testov sa zvýšil z 3571 na 5323. Stúpla aj ich pozitivita z 9,8 percenta na 10,8 percenta. Reprodukčné číslo na Slovensku je na úrovni 1,3. Zvýšil sa aj počet prípadov pozitívnych osôb nad 65 rokov za sedem dní z 2101 na 2944.

Celé Slovensko je v rámci tzv. COVID automatu v čiernej farbe. V karanténe je 3231 zdravotníckych pracovníkov. S ochorením alebo na ochorenie COVID-19 zomrelo 1873 osôb. Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Peter Stachura poukázal na to, že ku koncu roka očakávajú 3000 hospitalizovaných v nemocniciach a 230 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii. Ľudí požiadal, aby počas vianočných sviatkov chodili do nemocnice naozaj len v urgentných prípadoch.

Žiadajú o pomoc študentov

Rezort zdravotníctva zároveň požiadal o pomoc všetkých ambulantných špecialistov a študentov medicíny, aby pomohli počas vianočných sviatkov zvládnuť situáciu v nemocniciach. Môžu sa obrátiť na riaditeľstvá nemocníc vo svojich regiónoch.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa zároveň prostredníctvom videa poďakoval zdravotníkom za ich úsilie a pomoc pri zvládaní náročnej situácie. Zdôraznil, že majú jeho úctu a rešpekt a v najbližších dňoch sa stanú najväčšími hrdinami Slovenska. Zároveň ľudí požiadal, aby dodržiavali všetky opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. Dodal, že na MZ SR fungujú nonstop tímy, ktoré pomáhajú zvládnuť situáciu.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá