Slovenská firma spolupracuje pri výrobe unikátnych filtrov s membránou z nanovlákna

Slovenská firma spolupracuje pri výrobe unikátnych filtrov s membránou z nanovlákna
Zdroj foto:
PEMI CORPORATION spoločnosť pôsobiaca na trhu viac ako 20 rokov, dodávateľ a spracovateľ netkaných textílií typu Spunbond a Meltblown. Od začiatku roku 2020 finalizuje výrobu filtračných nanovláknových materiálov, a to procesom laminácie a ich následného formátovania.

AntiMicrobe Web R unikátny trojvrstvový materiál (netkaná textília – vrstva nanovlákien – netkaná textília). Inovatívna textília zabraňujúca prenikaniu mikroorganizmov cez textíliu na báze princípu ich mechanického zachytenia v "pavučine" nanovláknovej vrstvy, uzavretej v štruktúre materiálu.

NANO vlákno je 1000 krát tenšie ako vlas, voľným okom neviditeľné. Membrána z nanovlákna vytvára pomyselnú „pavučinu“, ktorej otvory sú menšie ako veľkosť vírusov, baktérií, spórov plesní, či iných alergénov, čím je vytváraná ochranná mechanická bariéra proti preniknutiu. Membrána z nanovlákna, AntiMicrobe Web R, ktorá je jednou z vrstiev, má testovaný záchyt submikrónových častíc (10 – 400 nm), je teda ideálna na zachytávanie rôznych vírusov a baktérií.

Materiál AntiMicrobe Web R je určený predovšetkým na výrobu chirurgických rúšok, filtrov, alebo respirátorov. Unikátne zloženie filtra zabezpečuje veľmi dobrú priedušnosť a zároveň vysokú účinnosť. Antibakteriálna a antivírusová účinnosť 99,9 % bola testovaná v Nelson Laboratories, USA.

Filter NanoMed CLEAN ako súčasť funkčnej šatky

Súčasťou šatky sú vymeniteľné a vysoko účinné filtre, ktoré zabezpečujú elegantnú ochranu pred baktériami, vírusmi, alergénmi, či smogom. Jednoduché uchytenie a výmena filtra poskytuje maximálnu ochranu už za pár centov na deň.

Prečo práve NANO vlákno?

NanoMed filter nestráca účinnosť ani postupným vlhnutím (vydychovaním vodnej pary), v porovnaní s bežnými filtrami a rúškami. U bežných rúšok filtrácia funguje na princípe elektrostatického náboja, ktorý priťahuje nečistoty a bráni ich preniknutiu cez rúšku. Postupným vlhnutím pri dýchaní sa elektrostatický náboj stráca, tým sa znižuje aj účinnosť rúšky. V zimnom období dosahuje vlhkosť vzduchu maximum. Obyčajná rúška zvlhne a podporuje transport kvapôčiek, ktoré môžu obsahovať vírus. Filter NanoMed CLEAN zabezpečuje stabilnú účinnosť práve vďaka vrstve nanovlákna, účinnosť je obojsmerná, chránim seba - chránim teba.

Nano vláknom môžeme nazývať čokoľvek a kdekoľvek, pokiaľ nepríde odhalenie pod mikroskopom.

Spotrebiteľ nemá šancu rozoznať či filter, alebo rúško obsahujú nanovlákno. Cena nie vždy určuje kvalitu. Dokonca aj rúška bez nanovlákna môžu byť drahšie ako tie, ktoré nanovlákno, či iné kvalitné filtračné médium obsahujú.

Práve teraz, v čase lockdownu, ľudia hľadajú účinnú ochranu a často nepozerajú na kvalitu toho čo nakupujú.  Odborníci z Asociácie nanotechnologického priemyslu Českej republiky odporúčajú nakupovať len kvalitné certifikované NANO membrány.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá