V Rusku sa nedarí plniť plán, väčšina ľudí odmieta očkovanie

V Rusku sa nedarí plniť plán, väčšina ľudí odmieta očkovanie
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Napriek tomu, že v Rusku ako prví na svete začali s očkovaním populácie proti koronavírusu a štát poskytuje vakcínu Sputnik V zadarmo, mnohí ľudia sú skeptickí. Až 59 % Rusov sa v nedávnom prieskume vyslovilo, že nie sú ochotní nechať sa zaočkovať.

Chceli stihnúť aspoň dva milióny

Rusko odštartovalo vakcinačnú kampaň 5. decembra. Prezident Vladimir Putin pred jej začiatkom povedal, že počas nasledujúcich dní chcú zaočkovať aspoň dva milióny obyvateľov. Šéf Gamalejovho národného výskumného centra v Moskve Alexander Ginsburg však minulý týždeň potvrdil, že vakcináciou proti ochoreniu COVID-19 dosiaľ prešlo viac ako 150-tisíc Rusov.

"S pacientmi s COVID-19 pracujeme od marca a každý deň, keď prídeme domov, máme obavy z infikovania členov našich rodín. Takže, keď sa naskytla nejaká príležitosť chrániť ich aj seba, myslel som si, že by sa to malo využiť," vyhlásil Alexander Zacepin, špecialista na jednotke intenzívnej starostlivosti v meste Voronež, asi 500 kilometrov južne od Moskvy. Podľa Zacepina "zatiaľ neexistuje absolútna dôvera" voči vakcíne, pretože štúdie o jej účinnosti sa ešte neskončili.

Spolupracujú s britskými expertmi

Rusko propaguje svoju vakcínu Sputnik V ako "prvú registrovanú vakcínu proti COVID-19" na svete. Tamojšia vláda jej dala regulačný súhlas začiatkom augusta. Schválenie tejto očkovacej látky však vyvolalo značnú kritiku zo strany expertov, pretože v tom čase bola vyskúšaná len na vzorke niekoľkých desiatok ľudí. Štúdiu na vzorke 40-tisíc dobrovoľníkov ohlásili dva týždne po tom, ako vakcínu schválili. Tím, ktorý vakcínu vyvíja, minulý mesiac podľa predbežnej analýzy údajov z testovania informoval o účinnosti vakcíny na úrovni 91,4 percenta.

Ruskí vedci pred niekoľkými dňami začali spolupracovať s britskými expertmi na teste kombinácie dvoch vakcín proti koronavírusu. Cieľom pokusu s vakcínou Oxfordskej univerzity a farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a vakcíny Sputnik V je zistiť, či zmiešanie očkovacích látok povedie k lepšej imunitnej reakcii u ľudí, a teda aj väčšej ochrane.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá