Ombudsmanka: Pri Slotexe sa prejavila nemohúcnosť štátu

Aktualizované:
Nemohúcnosť štátnych orgánov, plytvanie časom a verejnými prostriedkami zistili právnici Kancelárie Verejného ochrancu práv (VOP) v súvislosti s problémom nevyplácania miezd, hromadným prepúšťaním a neodvádzaním odvodov do Sociálnej poisťovne (SP) spoločnosťou Slotex Fashion, s.r.o., vo Vranove nad Topľou.

Prešetrovali pritom postup Inšpektorátu práce v Prešove, ako aj zainteresovaných inštitúcií vo Vranove nad Topľou - Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, Daňového úradu, Sociálnej poisťovne a Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ).

"Podľa našich zistení tieto orgány tým, že majú také malé kompetencie, aby mohli zasiahnuť včas voči neplatičovi, nemali v podstate možnosť zastaviť narastajúce dlhy spoločnosti. Tým nemali ani vplyv na pozíciu zamestnancov firmy v pracovno-právnom vzťahu," konštatovala dnes na tlačovej besede v Bratislave verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

"Za veľmi nevhodný považujem prístup Sociálnej poisťovne, pretože pred jej očami narastal dlh firmy Slotex Fashion voči štátu postupne na súčasnú sumu 868.000 eur. SP dlh vymáhala prostredníctvom súkromnej firmy, pričom odôvodňovala nepodanie návrhu na konkurz na firmu tým, že údajne nemala 1659 eur na zaplatenie preddavkov na náklady konkurzného správcu. To sa mi zdá z pohľadu záujmov SR úplne absurdné," upozornila.

Za "veľmi nešťastné" považuje ombudsmanka aj postup OR PZ, ktoré rok vyšetruje vec, ktorá je z jej pohľadu jasne preukázateľná. "Je nepredstaviteľné, že skutok, či zákonné odvody boli alebo neboli firmou zaplatené, sa na polícii preukazuje viac ako rok," zdôraznila.

Sociálna poisťovňa si však podľa stanoviska pre médiá v celej veci plnila svoje zákonné povinnosti a venovala jej dlhodobú pozornosť, čoho dôkazom má byť aj to, že časť dlhov sa jej podarilo vymôcť. "SP promptne a iniciatívne robí všetky kroky, potrebné k urýchlenému vyplateniu dávok poškodeným zamestnancom z Garančného fondu, čo spadá do jej kompetencie," uviedla v reakcii na Dubovcovej slová Jana Hrabková z komunikačného odboru Sociálnej poisťovne.

Brány vranovskej spoločnosti Slotex Fashion zostali 3. septembra pre jej 180 zamestnancov po návrate z celozávodnej dovolenky zatvorené. V ten istý deň sa dozvedeli, že im firma s talianskou majetkovou účasťou zaslala poštou výpovede. K spomínanému dátumu im zostala zároveň dlžná výplaty za niekoľko mesiacov.
Ak by zlyhalo finančné plnenie z Garančného fondu SP, predseda vlády SR Robert Fico (Smer – SD) prisľúbil pomôcť zamestnankyniam firmy Slotex Fashion sumou 400.000 eur z vlastnej finančnej rezervy.

Záznam z tlačovej besedy

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá