Vzorky z Mesiaca sú na Zemi. Čínska sonda sa úspešne vrátila

Vzorky z Mesiaca sú na Zemi. Čínska sonda sa úspešne vrátila
Zdroj foto: SITA/AP
Čínska vesmírna sonda nesúca vzorky hornín z povrchu Mesiaca sa vrátila na Zem. Návratový modul so vzorkami bezpečne pristál v severočínskom autonómnom regióne Vnútorné Mongolsko vo štvrtok ráno miestneho času (v stredu podvečer SEČ). Informovala o tom čínska tlačová agentúra Sinchua s odvolaním sa na Čínsku národnú vesmírnu agentúru.

Priniesla dva kilogramy

Začiatkom decembra pristála sonda čínskej bezposádkovej vesmírnej lode Čchang-e 5 neďaleko komplexu mesačných útvarov zvaného Mons Rümker, o ktorom sa predpokladá, že bol v dávnej minulosti dejiskom sopečnej činnosti. Tam nazbierala dovedna dva kilogramy vzoriek kameňov z mesačného povrchu i z podpovrchových vrtov hlbokých približne dva metre.

Vedci dúfajú, že vzorky poskytnú nové informácie o predpkladanej dávnej sopečnej činnosti na Mesiaci. Vzorky boli uložené návratovej kapsule, ktorá po odpojení sa od zvyšku kozmickej lode pristála vo Vnútornom Mongolsku. Návrat bol poslednou etapou jej 23-dňovej vesmírnej misie, ktorá zahŕňala pristátie sondy na Mesiaci, zhromažďovanie vzoriek, následný výstup a spojenie sondy s vesmírnou loďou na obežnej dráhe Mesiaca a štvordňovú spiatočnú cestu na Zem.

Pomenovali ju po bohyni

Sonda misie Čchang-e 5 je v poradí treťou čínskou, ktorá pristála na Mesiaci, a prvou, ktorá sa vrátila na Zem. Čína navyše v júli tohto roka poslala k Marsu kozmickú loď vezúcu robotické vozidlo a stavia aj vlastnú vesmírnu stanicu.

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, bolo prvýkrát po vyše 40 rokoch priniesť na Zem vzorky hornín z lunárneho povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Odborníci považujú misiu Čchang-e 5 aj za dôležitý technologický test, napríklad pre budúce lety s ľudskou posádkou na Mesiac.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá