Poslanci nemajú výnimku, polícia koná aj proti verejným činiteľom

Aktualizované:
Reakcia polície na nelegálnych zhromaždeniach proti opatreniam vlády je primeraná. Povedal to dočasný prezident Policajného zboru Peter Kovařík, podľa ktorého sa organizátori akcií dopúšťajú trestných činov. Počas protestov na bratislavských námestiach prišlo k tisícom priestupkov.

Je to otázka dôkazov

Kovařík dodal, že polícia koná aj proti verejným činiteľom, ktorí boli na protestoch. Obvinená z podnecovania je jedna v minulosti verejne činná osoba. „Poslanci nemajú v tomto smere žiadnu výnimku. Je len otázka dôkazov v konkrétnom trestnom konaní, ako sme ďaleko," spresnil s tým, že prioritou pre PZ je počas zhromaždení ochrana života a zdravia ľudí, taktiež majetku.

Dočasný policajný prezident zdôraznil, že protestujúci ohrozujú svoj život a život svojich blízkych. "Je mi veľmi ľúto, že keď zdravotníci s vypätím síl zachraňujú životy, isté osoby s politickými cieľmi vytvárajú priestor na rozširovanie chorôb," skonštatoval.

Protestujúci sa podľa jeho slov dopúšťajú priestupkov na úseku zdravia, života a na úseku civilnej ochrany tým, že sa nelegálne zhromažďujú. Zvolávatelia zhromaždení sa podľa jeho slov dopúšťajú trestných činov. Polícia sa snaží identifikovať najmä osoby, ktorých správanie prekročilo rámec akceptovateľnosti.

TOP videá

Na Hodžovom námestí sa v sobotu konal protest proti vláde Igora Matoviča a proti pandemickým opatreniam. Pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí.

Kotleba, Mazurek aj Uhrík

Polícia podľa Kovaříka pri zásahoch počas týchto zhromaždení rešpektuje zásady primeranosti a v prvom rade reaguje na to, akým spôsobom sa dav správa. "Každá akcia vyvoláva reakciu. Mali sme operatívne informácie, že sa chystajú provokácie vo vzťahu k PZ. Zúčastňujú sa na tom extrémistické, polovojenské skupiny, ľudia z ultras, ktorí chcú vyvolávať nepokoje," reagoval dočasný policajný prezident. Zároveň pripustil, že vníma tlak verejnosti na dôraznejšie zásahy PZ voči protestujúcim.

Ako uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Adrian Pavlík, polícia vedie zo sobotného protestu trestné konanie pre podozrenie z drogovej trestnej činnosti a v jednom prípade za trestný čin nebezpečného vyhrážania policajtovi. Regionálnym úradom verejného zdravotníctva bolo postúpených 28 priestupkov. „Ďalej boli zistené dva priestupky, a to nosenie chladných zbraní na verejnosti,“ dodal.

Na Hodžovom námestí sa v sobotu konal protest proti vláde Igora Matoviča a proti pandemickým opatreniam. Pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci NR SR za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí. Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie Covid-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. Protestujúci kričali protivládne heslá a žiadali jej demisiu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá