Čínska sonda sa vracia z Mesiaca, na Zem prinesie vzorky hornín

TA3 TASR
13.12.2020 12:05

Čínska kozmická loď Čchang-e 5 začala v nedeľu trojdňový návrat z obežnej dráhy Mesiaca na Zem, kam má doručiť vzorky hornín z lunárneho povrchu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Čínsku národnú vesmírnu agentúru.

Vesmírna loď zapla svoje štyri raketové motory na približne 22 minút, a tak opustila obežnú dráhu Mesiaca, ktorý ostatný týždeň obiehala, uviedla CNSA na sociálnych médiách. Začiatkom decembra pristál modul Čchang-e 5 neďaleko komplexu mesačných útvarov zvaného Mons Rümker, o ktorom sa predpokladá, že bol v dávnej minulosti dejiskom sopečnej činnosti. Tam nazbieral dovedna dva kilogramy vzoriek kameňov z mesačného povrchu i z podpovrchových vrtov hlbokých približne dva metre.

china-moon-mission154593743050_0a140370-f221-c8dc.jpg

Vzorky sú uložené v návratovej kapsule, ktorá má po odpojení sa od zvyšku kozmickej lode pristáť vo Vnútornom Mongolsku. Vedci dúfajú, že tieto vzorky poskytnú nové informácie o sopečnej činnosti na Mesiaci. Sonda misie Čchang-e 5 je v poradí treťou čínskou, ktorá pristála na Mesiaci, a prvou, ktorá sa vráti na Zem. Čína navyše v júli tohto roka poslala k Marsu kozmickú loď vezúcu robotické vozidlo a stavia aj vlastnú vesmírnu stanicu.

Cieľom bezposádkovej misie Čchang-e 5, pomenovanej po starovekej čínskej bohyni Mesiaca, je prvýkrát po vyše 40 rokoch priniesť na Zem vzorky hornín z lunárneho povrchu. Dosiaľ sa to podarilo len Spojeným štátom a naposledy v roku 1976 vtedajšiemu Sovietskemu zväzu. Odborníci považujú misiu Čchang-e 5 aj za dôležitý technologický test, napríklad pre budúce lety s ľudskou posádkou na Mesiac.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok