Pri testoch hrubo zavádza, reaguje Sulík po Matovičovej kritike

Premiér Igor Matovič počas ohlasovania lockdownu Slovenska opäť kritizoval svojho vicepremiéra Richarda Sulíka. Ten sa na druhý deň postavil pred novinárov. Hoci vraj bežne nereaguje na Matovičove útoky, premiér podľa neho na tlačovej besede zverejnil "hrubo zavádzajúce informácie, hoci vedel, že skutočnosť je diametrálne odlišná".

Richard Sulík: "Ja som síce dostal úlohu obstarať testy už 19. novembra, ale trvalo nekonečných 17 dní a päť pokusov o riadne zadanie, kým som to naozaj mohol začať robiť".

Päť pokusov o riadne zadanie

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík odmieta, že by pri nákupe antigénových testov čokoľvek sabotoval. Upozornil, že nákup nie je možný skôr aj vzhľadom na proces vypracovania zadania zo strany ministerstva zdravotníctva. Poukázal tiež na 16-dňovú zákonnú lehotu pri verejnom obstarávaní. Informoval, že najskorší možný termín na ich dodanie je 7. januára 2021. Zároveň kritizoval pomalú pomoc segmentom zasiahnutým krízou. Občania si podľa neho o kompetentnosti vlády SR nemôžu myslieť nič dobré.

"Ja som síce dostal úlohu obstarať testy už 19. novembra, ale trvalo nekonečných 17 dní a päť pokusov o riadne zadanie, kým som to naozaj mohol začať robiť," skonštatoval Sulík. Ozrejmil, že premiér Igor Matovič pri nákupe požadoval čo najvyššiu špecificitu testov, rezort zdravotníctva však odmietal prepracovať zadanie a zmeniť špecificitu z 97 percent na 99. Aj preto podľa Sulíka nemohli začať skôr.

Ide o desiatky miliónov eur

Vysvetlil, že pri verejnom obstarávaní je potrebné dodržanie viacerých procesov a lehôt, napríklad musia sa uskutočniť trhové konzultácie, vyhodnotenie ponúk, zasielanie výziev na rokovania. Hoci zo zhruba 100 ponúk po kontrole ostalo okolo 60, stále treba so všetkými firmami rokovať, aby nepodali námietku a ešte viac neskomplikovali proces.

Sulík zdôraznil, že ide o desiatky miliónov eur. Deklaroval, že vždy mal a má záujem dodržiavať zákon. Matovič si však podľa neho myslí, že to vie spraviť lepšie. Sulík poznamenal, že ponuky sú, no nechce pristúpiť na obchádzanie zákona. Myslí si, že ak by na urýchlenie pristúpil, premiér by bol prvý, kto by ho obviňoval z nedodržania zákona.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá