Poznáme už aj efektívnosť čínskej vakcíny. Testovali ju Emiráty

Poznáme už aj efektívnosť čínskej vakcíny. Testovali ju Emiráty
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Spojené arabské emiráty uviedli, že čínska vakcína proti koronavírusu, ktorú v krajine testovali, má 86-percentnú účinnosť. Vyhlásenie obsahovalo málo detailov, ale je prvou informáciou o efektívnosti vakcíny firmy Sinopharm.

SAE sa zúčastnili na testoch očkovacej látky čínskej štátnej firmy Sinopharm, ktoré sa začali v septembri. Do testovania sa zapojilo 31-tisíc dobrovoľníkov zo 125 štátov vo veku 18 až 60 rokov, ktorí v priebehu 28 dní dostali dve dávky vakcíny.

Ministerstvo zdravotníctva SAE uviedlo, že "od firmy Sinopharm dostalo predbežnú analýzu tretej fázy skúšok". "Analýza ukazuje, že neexistujú vážne obavy z hľadiska bezpečnosti," konštatovalo ministerstvo vo vyhlásení, neuviedlo však, či sa u niekoho z účastníkov testov prejavili nejaké vedľajšie účinky.

Hneď nebolo jasné, či sa zverejnené výsledky týkajú iba tých, ktorí sa na testovaní zúčastnili v SAE alebo, či zahŕňajú aj Čínu a iné krajiny. Vakcínu firmy Sinopharm na núdzové použitie schválilo niekoľko štátov, ale farmaceutická spoločnosť stále pokračuje so záverečnými klinickými skúškami v desiatich krajinách.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá