Vláda na mimoriadnom stretnutí rozhodla o predlžovaní núdzového stavu

Vláda by mohla vyhlásený núdzový stav opakovane predlžovať najviac o 40 dní. Rozhodol o tom v pondelok vládny kabinet na svojom mimoriadnom zasadnutí. Schváliť to však musí ešte Národná rada SR.

Novela ústavného zákona je chaotická a nejasná, uviedol ústavný právnik Peter Kresák. Problém vidí v tom, že poslanci NR SR sa môžu pri opakovanom predlžovaní núdzového stavu vyjadriť k predĺženiu iba raz, keď prvýkrát dôjde k predĺženiu. "Je to zmätok a prekáža mi disproporcia v tom," poukázal Kresák.

Takýto krok zdôvodňuje poznatkami z praxe a nemožnosťou objektívne vyriešiť situáciu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu počas núdzového stavu trvajúceho najviac 90 dní. Opakované predĺženie núdzového stavu však musí parlament odobriť najneskôr 20 dní odo dňa účinnosti predĺženého núdzového stavu.

"Cieľom je vytvoriť ústavnú poistku v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike," vysvetľuje vláda s tým, že takáto poistka má byť zavedená aj pri vyhlásení opätovného núdzového stavu. Ustanoviť sa majú aj obmedzenia a povinnosti pre núdzový stav vyhlásený z iného dôvodu ako z dôvodu ohrozenia života a zdravia v súvislosti so vznikom pandémie.

Upraviť sa majú aj obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Vo väčšej miere majú podľa vlády zodpovedať potrebám prijímať efektívne opatrenia znižujúce pohyb obyvateľstva, a tým spomaliť šírenie infekčnej choroby v štádiu pred vznikom pandémie alebo v priebehu jej šírenia.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá