Greenpeace apeluje na Matoviča, začal protest pred úradom vlády

Greenpeace apeluje na Matoviča, začal protest pred úradom vlády
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Environmentálna organizácia Greenpeace začala 65-hodinový protest pred úradom vlády v Bratislave. Chce tak apelovať na premiéra Igora Matoviča, aby na samite Európskej rady v Bruseli podporil zníženie emisií o 65 percent do roku 2030.

Účasť na proteste prisľúbili viaceré osobnosti z kultúrnej obce či organizácie Amnesty International, Priatelia Zeme a hnutie Extinction Rebellion.

"Šesťdesiatpäťpercentné zníženie emisií do roku 2030 je v súlade s Parížskou dohodou a podľa vedeckej komunity potrebné na to, aby sme nepresiahli oteplenie na 1,5 stupňa Celzia a vyhli sa tak klimatickému a ekologickému kolapsu," hovoria aktivisti. Dodávajú, že rozhodnutie o cieľoch 2030 je historický moment, ktorý rozhodne o tom, akým smerom sa bude uberať budúcnosť ľudí.

Protest bude trvať od pondelka do stredy. Zúčastnia sa ho známe osobnosti, influenceri, umelci či organizácie. Tento týždeň 10. a 11. decembra by mal predseda vlády na samite v Bruseli s partnermi hovoriť o sprísnení klimatických cieľov Európskej únie.

Aktivisti ho vyzývajú, aby podporili 65-percentnú redukciu emisií do roku 2030. Ak sa podľa vedcov nebudú znižovať uhlíkové emisie takýmto tempom, buď sa nesplní cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050, alebo sa budú musieť neskôr "sekať" emisie ešte radikálnejšie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá