Chcel som ukázať, že sa to dá, povedal o otvorení škôl premiér

TA3 TASR
5.12.2020 14:24

Nikdy som sa nesnažil uprednostniť konkrétneho kandidáta na generálneho prokurátora, uviedol to premiér Igor Matovič.

Chcel som ukázať, že sa to dá, povedal o otvorení škôl premiér
SITA/Úrad vlády SR

S kandidátmi sa nestretol

Predseda vlády Igor Matovič to uviedol v RTVS. Myslí si, že zvolením Maroša Žilinku je vytvorená cesta na to, aby mala SR dobrého generálneho prokurátora. „Mali sme sedem výborných kandidátov, dúfajme, že sme vybrali toho najlepšieho,“ poznamenal s tým, že od samotnej voľby očakával, aby bola čo najtransparentnejšia, a to sa aj potvrdilo. Doplnil, že politika je umenie možného a napriek tomu, že víťazného kandidáta nepodporila strana Za ľudí a niektorí ďalší koaliční poslanci, podarilo sa koalícii nazbierať dostatok hlasov.

V relácii uviedol, že pred voľbou sa nestretol so žiadnym z kandidátov. „Možno nikdy v živote sa nestalo, aby sa predseda vlády predtým, ako povie poslaneckému klubu, ktorého kandidáta podporiť, nestretol s tým kandidátom na generálneho prokurátora,“ zdôraznil. Je to podľa neho nová politika, ktorú prináša do verejného priestoru. „Nový prokurátor by nemal vykonávať svoju pozíciu politicky, ale nezávisle v prospech verejného dobra,“ myslí si premiér.

Medzi uchádzačmi o pozíciu generálneho prokurátora mohli byť po zmene zákona prítomní aj neprokurátori. Jediným takým bol sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Zmena zákona mala aj napriek tomu podľa premiéra zmysel. „Potrebovali sme vytvoriť podmienky, aby sa prihlásili aj neprokurátori,“ povedal.

Diskusia ešte nie je uzavretá

Premiér v relácii poznamenal, že sa mu príliš nepáči, že poslanec Alojz Baránik podáva na poslednú chvíľu pozmeňujúci návrh o novej definícii prokuratúry. „Zároveň sa spolieham na ministerku (spravodlivosti Máriu, pozn.) Kolíkovú a ďalších právnikov, že nedovolia taký zásah do ústavy, ktorý by nám spôsobil problémy,“ zdôraznil.

Návrh podľa neho umožňuje teoretický prechod z doterajšieho systému prokuratúry na štátne zastupiteľstvo. „Niektorí hovoria, že súčasný systém takzvaného sovietskeho modelu je dobrý, alebo je lepšie ísť napríklad českou cestou, kde je štátne zastupiteľstvo a prokuratúra viac pod kontrolou vlády,“ povedal s tým, že diskusia o poslaneckom návrhu ešte nie je uzavretá a konečné rozhodnutie o jej podpore padne na začiatku budúceho týždňa.

Celú agendu odovzdá

Školy mohol otvoriť aj minister školstva Branislav Gröhling, ale úradníci okolo neho by museli chcieť, uviedol Matovič, ktorý poznamenal, že počas víkendu sa pilotne testuje desiatka škôl. Tvrdí, že do diskusie k otváraniu škôl sa zapojil po tom, čo úradníci na pláne mohli mesiac pracovať, ale neurobili pre to nič. Poukázal, že za dva dni vypracovali plán, aby sa mohli školy opäť otvoriť. "Ako premiér som sa rozhodol pomôcť svojmu ministrovi a ukázať mu, že sa to dá," povedal Matovič s tým, že teraz celú agendu odovzdávajú ministerstvu školstva. Poukázal, že Gröhlingovi nič nevyčíta, podľa neho veľa záleží od ľudí, ktorých okolo seba minister má.

Dištančné vzdelávanie podľa predsedu vlády nie je v niektorých školách také kvalitné ako prezenčné. Verí, že k desiatke škôl, ktoré sa do testovania cez víkend zapoja, sa pridajú cez týždeň ďalšie. Podľa neho sa však nájdu aj školy, ktoré otvoria až v januári. Poukázal na to, že deti sú podľa štúdií približne o polovicu menej infekčné, avšak rizikom je, že sú asymptomatické. Premiér potvrdil, že ak sa v triede otestujú všetky deti, môžu sa vzdelávať v jednej triede bez ohľadu na ich počet. Opatrenie päť žiakov a učiteľ v triede platí podľa slov Matoviča len pre deti zo sociálne slabších rodín, ktoré nemajú prístup k počítaču a internetu.

Kontroly v obchodoch

V diskusnej relácii premiér tiež uviedol, že má informácie o tom, že sa realizujú kontroly v obchodoch, keďže sa v niektorých nachádza väčší počet zákazníkov, ako by sa mal. Zároveň bude žiadať, aby sa človek, ktorý je zodpovedný za rozhodnutie o tom, že pendleri budú od pondelka potrebovať test na prekročenie hraníc, verejne ospravedlnil. Premiérovi sa nepozdáva najmä to, že to pendleri nevedeli skôr. Myslí si, že to malo byť komunikované skôr.

"Je zbytočné dostávať ľudí do takého stresu," poznamenal. Tvrdí, že na ústrednom krízovom štábe nebol a nie je to ani jeho povinnosť, aby sa ho zúčastňoval. Pendleri podľa premiéra nie sú až takým veľkým rizikom. "Je to otázka pár týždňov, že Slovensko bude nebezpečnejšia krajina ako okolité krajiny, voči ktorým sa ideme takto brániť," poznamenal.

Na otázku, aké vianočné sviatky budú mať Slováci, odpovedal, že žiada odborníkov, ktorí odsúdili plošné testovanie, aby sa postavili pred ľudí a povedali, aké budeme mať sviatky. Opäť zopakoval, že buď sa bude masívne testovať alebo bude lockdown. Rozhodnutie, či bude, nechá premiér na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok