Biden presiahol hranicu. Jeho víťazstvo potvrdila i Kalifornia

Biden presiahol hranicu. Jeho víťazstvo potvrdila i Kalifornia
Zdroj foto: SITA/AP
Predstavitelia amerického štátu Kalifornia oficiálne potvrdili, že víťazom prezidentských volieb v tomto štáte sa stal demokrat Joe Biden.

Oficiálny súhlas s víťazstvom Bidena oznámil demokratický štátny tajomník Kalifornie Alex Padilla. Podľa AP Biden získal v Kalifornii 55 hlasov voliteľov a celkovo tak 279. Presiahol tým potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa. Tím dosluhujúceho prezidenta Trumpa aj mesiac po voľbách odmieta uznať volebnú porážku na úkor Bidena a dosiaľ stále hovorí o podvodoch, ku ktorým malo údajne dôjsť vo viacerých štátoch.

Víťazom prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v kľúčovom štáte Pensylvánia. Americké médiá ho vyhlásili za víťaza už 7. novembra.

Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za prezidenta a Kamalu Harrisovú za viceprezidentku, sa zíde 14. decembra. Jednotlivé štáty musia do Washingtonu doručiť svoje správy s overenými konečnými výsledkami najneskôr 8. decembra. Bidenova slávnostná inaugurácia je naplánovaná na 20. januára 2021.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá