Špecificita nad 99 %. Sulíkov rezort dostal novú úlohu od vlády

Špecificita nad 99 %. Sulíkov rezort dostal novú úlohu od vlády
Zdroj foto: SITA/Alexandra Čunderlíková (ilu)
Rezort hospodárstva má zabezpečiť osem miliónov antigénových testov na zistenie ochorenia COVID-19 so špecificitou nad 99 %. Ako vyplýva z uznesenia vlády, štyri milióny testov má ministerstvo hospodárstva obstarať najneskôr do 17. decembra a ďalšie štyri milióny do 31. decembra tohto roka.

Použiť sa majú podľa zadania ministerstva zdravotníctva za účelom ďalšieho hromadného testovania obyvateľstva. Podľa uznesenia vlády z polovice novembra mal rezort hospodárstva obstarávať 16 miliónov testov. K 2., 9., 16. a 31. decembru mali byť k dispozícii vždy po štyri milióny testov. Minister hospodárstva Richard Sulík však v utorok informoval, že zastavil nákup antigénových testov.

Ako vysvetlil, premiér Igor Matovič od neho chcel, aby pri nákupe testov bral ohľad na maximálne hodnoty citlivosti a najmä špecificity testov. Zadanie od ministerstva zdravotníctva však hovorilo o postačujúcej špecificite vyššej ako 97 % a senzitivite viac ako 96 %. Práve o tejto požiadavke Sulík diskutoval s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

"Môže sa stať, že na stole budem mať test so špecificitou 97 % za tri eurá a so špecificitou 99,5 % za štyri eurá. Keď zoberiem drahší, budem logicky vystavený otázke, prečo som kúpil drahší, keď ministerstvu zdravotníctva postačovalo 97 %," konštatoval začiatkom týždňa Sulík s tým, že sa pri nákupe testov nechce dostať do podozrenia.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá