Vracajú sa k môjmu plánu na otvorenie škôl, tvrdí Gröhling

Vláda sa vraj vracia k pôvodnému návrhu na otvorenie škôl, za ktorým je minister školstva Branislav Gröhling. Ten pred mimoriadnym rokovaním vlády uviedol, že sa budú snažiť dopracovať k jeho finálnej podobe. Dodal, že riadiť proces bude musieť oni, keďže sa budú vydávať rozhodnutia, manuály a aplikovať vyhlášky hlavného hygienika Jána Mikasa.

Ministerka investícií a líderka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová očakáva, že Gröhling a predseda vlády Igor Matovič sa dohodnú pri téme otvárania škôl. Ako poznamenala pred mimoriadnym rokovaním vlády, mesiac už hovoria, že návrat detí do škôl musí mať prioritu pred akýmikoľvek ďalšími opatreniami, ktoré sa týkajú uvoľňovania.

Budú stáť za jedným rozhodnutím?

„My už tieto veci máme nachystané, lebo boli nachystané v rámci toho plánu, takže ich budeme iba modifikovať na základe toho, ako sa teraz dohodneme,“ povedal Gröhling. Na školách, ktoré sa dobrovoľne zapoja do otváranie škôl, budú môcť podľa neho vychytať technické náležitosti či problémy. Podotkol, že to môže pomôcť v januári pri celoplošnom otváraní škôl.

Pred rokovaním nechcel priblížiť detaily návrhu. „Táto téma sa posunula medzi koaličné strany a je dôležité, aby sme o tom rozhodli kolektívne ako vláda, aby sme všetci stáli za jednotným rozhodnutím. A takéto rozhodnutie následne budeme komunikovať ďalej,“ vysvetlil. Doplnil, že rozhodnutie bude vychádzať aj z epidemiologickej situácie a na základe odporúčania epidemiológov.

Vyučovanie je stále dištančné

V čase druhej vlny pandémie je od 12. októbra prerušené školské vyučovanie na stredných školách a od 26. októbra na druhom stupni základných škôl. Pre vysoké školy platí, že od 26. októbra do konca zimného semestra je vyučovanie dištančné.

Výnimku majú detské jasle, materské školy a prvý stupeň základných škôl. Od 16. novembra sa v malých skupinkách do škôl mohli vrátiť žiaci základných a stredných škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Rezort tiež obnovil školské vyučovanie aj na stredných špeciálnych školách, odborných učilištiach a praktických školách.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá