Baránik chce spraviť z prokuratúry baranidlo, kritizuje Fico

Baránik chce spraviť z prokuratúry baranidlo, kritizuje Fico
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Vládna koalícia zmenami v ústave súvisiacimi s reformou justície ohrozuje právny štát a demokraciu na Slovensku. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii. Kritizuje predloženie pozmeňujúceho návrhu Alojza Baránika, ktorý chce spolitizovať prokuratúru. Podľa Fica chce Baránik "spraviť z prokuratúry baranidlo".

Tvrdí, že návrh prichádza bez diskusie, prípravy a na poslednú chvíľu. Označil to za neakceptovateľné. Zdôraznil, že ani generálna prokuratúra netuší, že chce niekto v NRSR meniť jej charakter a definíciu v ústave. Hovorí, že koalícia sa zbláznila a láme právny štát cez koleno. Novelu sa chystajú napadnúť na Ústavnom súde. "Toto je porušovanie princípov právneho štátu a demokracie, že už väčšie ani nemôže byť," povedal Fico.

Skonštatoval, že novelizácia ústavy, o ktorej diskutuje plénum NR SR, môže byť predmetom posudzovania zo strany orgánov EÚ a môže ohroziť vyplácanie financií z Fondu obnovy. Zdôraznil, že reforma prináša vážne zmeny v zložení ústavných orgánov. Namieta, že sa to deje bez riadnej diskusie a že návrh spôsobuje nerovnováhu medzi zložkami moci. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podľa neho potrebuje školenie z trojdelenia moci či systému váh a bŕzd. "Sme nervózni z toho, čo dnes vystrája vláda v Ústave SR," dodal.

Odmieta tiež návrh na úpravu kompetencií Ústavného súdu pri posudzovaní ústavnosti noviel ústavy. Upozornil, že NR SR tak bude môcť prijať akýkoľvek zákon, ktorý bude v rozpore s ústavou, princípmi právneho štátu či ľudskými právami. Hovorí, že vláda si vytvára poistku, aby ÚS nemohol posudzovať "nezmysly", ktoré si schváli. Fico sa obáva, že je to príprava na nedohodu na generálnom prokurátorovi a následné predloženie návrhu, aby šéfa GP menoval minister spravodlivosti.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá