Dohoda na šéfovi prokurátorov stále nie je. Presunú voľbu?

Voľba generálneho prokurátora je mimoriadne citlivou témou. Ak by sa nejaká koaličná strana dohodla na voľbe GP s opozíciou, matovičovci podľa premiéra odídu z vlády. V koalícii stále nie je dohoda na jednom mene a voľbu "predbežne" presúvajú.

Podľa hovorcu SaS Ondreja Šprláka sa hlasovanie o GP "predbežne" odkladá na štvrtok 3. decembra.

Predsedovia poslaneckých klubov OĽANO Michal Šipoš a Sme rodina Peter Pčolinský uviedli, že o ďalšom postupe sa majú dohodnúť na koaličnej rade večer. SaS hovorí o presunutí voľby na štvrtok. "Večer bude koaličná rada. Verím, že sa na nej dohodneme. Buď na mene, alebo na presunutí voľby," povedal Šipoš. Podobne to vidí aj Pčolinský. Na otázku, či je možné, že sa večer dohodnú aj na mene jedného spoločného kandidáta, odpovedal, že možné je všetko.

O post generálneho prokurátora má záujem sedem uchádzačov: Jozef Čentéš, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta, Maroš Žilinka, Rastislav Remeta a Juraj Kliment.

Podľa slov hovorcu SaS Ondreja Šprláka sa v koalícii stále hľadá zhoda na jednom mene. "Aj z toho dôvodu sa dohodlo odloženie hlasovania v Národnej rade SR na štvrtok," uviedol. Predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská doplnila, že touto témou sa budú zaoberať na večernej koaličnej rade.

Voľbu kandidáta v pléne NR SR už raz poslanci presunuli. O post generálneho prokurátora má záujem sedem uchádzačov. Sú nimi Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Všetci prešli verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore. Generálneho prokurátora menuje do funkcie prezident.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá