Vražda jadrového fyzika vyvolala rozruch. Irán sľubuje pomstu

28.11.2020 13:29

Vražda prominentného iránskeho jadrového fyzika vyvolala rozruch. Predstavitelia Iránu žiadajú Bezpečnostnú radu OSN, aby tento čin odsúdila. Teherán sľubuje pomstu a ako vinníka označil Izrael a Spojené štáty. Tí obvinenia zatiaľ nekomentujú.

Zavraždili popredného vedca

Iránsky prezident Hasan Rúhání obvinil Izrael, že s podporou Spojených štátov zavraždil popredného iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího. "Imperializmus a jeho sionistický žoldnier opäť raz stoja za krviprelievaním a smrťou iránskeho vedca," cituje agentúra DPA sobotňajšie vyjadrenie Rúháního v štátnej televízii.

Tento "teroristický útok" je podľa neho prejavom strachu nepriateľov Teheránu z technologického pokroku islamskej republiky. Vražda však Iránu nezabráni, aby ešte dôslednejšie nepokračoval v ceste nastolenej týmto vedcom, uviedol prezident. Iránsky národ je podľa Rúháního dosť múdry na to, aby sa nedal "chytiť do pasce sprisahania sionistov". Tí chcú vyvolať chaos, no nebudú mať úspech. Irán nenechá tento zločin bez odozvy a "v pravý čas" naň bude reagovať, uzavrel Rúhání.

Denník New York Times s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov amerických tajných služieb napísal, že za útokom na Fachrizádeha je Izrael. Ďalšie podrobnosti však neuviedol. K atentátu na Fachrizádeha došlo 70 kilometrov východne od Teheránu necelé dva mesiace pred nástupom nového prezidenta USA Joe Bidena do funkcie.

Biden sľúbil návrat k diplomacii

Demokrat Biden sľúbil, že po štyroch rokoch tvrdého postoja súčasnej administratívy republikána Donalda Trumpa k Iránu, ktorá v roku 2018 jednostranne odstúpila od jadrovej dohody s Teheránom a v rámci politiky "maximálneho tlaku" znovu uvalila sankcie, sa vráti k diplomacii. Rúhání v tejto súvislosti uviedol, že nepriatelia Iránu chcú "maximálne využiť ... týchto pár týždňov" na destabilizovanie regiónu.

Fachrizádeh, expert na vývoj rakiet, je považovaný za architekta iránskeho jadrového programu. Západné a izraelské tajné služby tvrdili, že viedol utajovaný program vývoja jadrových zbraní zastavený v roku 2003. V roku 2018 jeho meno spomenul aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, keď obvinil Irán z pokračovania vývoja jadrových zbraní. "Zapamätajte si toto meno, Fachrizádeh," povedal vtedy Netanjahu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok