Po náhlej smrti Maradonu smúti pápež aj milióny fanúšikov

Aktualizované:
Diego Maradona bol milovaný i nenávidený, no rozhodne bol právom považovaný za jedného z najlepších futbalistov histórie. O tom, čo znamenal pre futbalový svet svedčia milióny kondolujúcich fanúšikov po celom svete a tiež fakt, že argentínsky prezident Alberto Fernandez vyhlásil v krajine trojdňový štátny smútok.

Maradona zomrel v stredu vo veku 60 rokov. Podľa argentínskych médií bolo príčinou úmrtia zlyhanie srdca.

Smrť argentínskeho futbalistu Diega Maradonu šokovala aj hlavu katolíckej cirkvi. Vatikán oznámil, že pápež František sa za zosnulú legendu svetového futbalu a svojho krajana modlí a s láskou spomína na spoločné stretnutia. "S láskou spomína na chvíle, keď sa v minulosti s Diegom Maradonom niekoľkokrát videli. Myslí na neho vo svojich modlitbách podobne ako tomu bolo v minulých rokoch, keď sa zaujímal o jeho zdravotný stav," vyhlásil hovorca Vatikánu Matteo Bruni. Podľa agentúry dpa spolu naposledy telefonovali v roku 2016.

Bývalý tuniský rozhodca Ali Bin Nasser, ktorý viedol slávny štvrťfinálový zápas medzi Argentínou a Anglickom (2:1) na futbalových majstrovstvách sveta v roku 1986 v Mexiku, vzdal hold zosnulému Maradonovi. Práve legendárny Argentínčan v ňom najskôr prekonal brankára Anglicka Petra Shiltona “Božou rukou“ a o štyri minúty neskôr pridal druhý gól po sóle cez polovicu ihriska.

V 51. minúte duelu, ktorý sa konal len štyri roky po Vojne o Falklandské ostrovy, vyskočil Maradona vyššie ako Shilton a posunul loptu rukou do siete. “Nevidel som dotyk, ale mal som pochybnosti. Pre istotu som sa ešte radil s mojím bulharským asistentom Bogdanom Dočevom, ktorý tiež povedal, že mal gól platiť, tak som ho uznal. Z fotiek je však jasné, že to bola ruka,“ povedal Bin Nasser.  V súčasnosti 76-ročný Tunisan si myslí, že v minulosti bol rozhodcom, ktorého Medzinárodná futbalová federácia rada využívala v napätých zápasoch. Dôkazom toho je aj fakt, že za svoj výkon v spomínanom zápase dostal vysoké hodnotenie: “Dali mi známku 9,4. Spravil som všetko, čo som musel, no napriek tomu to bol zmätok. Dočev sa neskôr priznal, že v súboji videl dve ruky a nevedel, či patrili Maradonovi alebo Shiltonovi.“

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá