Od dverí k dverám. Veľké testovanie môžu vykonať po novom

Proti plánom na veľké povinné pretestovanie národa pred Vianocami sa postavili viacerí politici aj odborníci. Hľadá sa preto lepšie riešenie a v hre je vraj viacero možností. Pripustil to minister obrany Jaroslav Naď.

O dodávanie antigénových testov podľa Naďa prejavilo záujem už viac ako 50 firiem a proces obstarávania týchto testov sa aktuálne začína. Slovensko bude podľa neho potrebovať milióny testov, aj keby sa nakoniec celoplošné testovanie nekonalo. Využili by sa napríklad na testovanie v domovoch sociálnych služieb, školách, kritickej infraštruktúre či v nemocniciach.

Budú sa navštevovať domácnosti?

Naď pripustil, že si vie predstaviť aj formu testovania, pri ktorom zdravotníci budú navštevovať domácnosti. "Bez toho, aby som prejudikoval nejaké rozhodnutie, v Abu Dabí v Spojených arabských emirátoch, odkiaľ sme sa aj s pánom ministrom zahraničných vecí Korčokom vrátili, to teraz práve takto robia,“ oznámil.

Poznamenal, že medzi možnosťami je aj akýsi hybridný systém, kde by v obciach zdravotníci navštevovali domácnosti, v mestách by sa konalo testovanie ako doteraz. "Tých možností je veľa, všetko má svoje výhody a nevýhody. Otázka je, ako to logisticky zabezpečiť, ale o tom bude rokovať ústredný krízový štáb,“ zdôraznil.

Testy chcú dodávať desiatky firiem

V každom prípade je podľa neho správne a nevyhnutné, že sa pristúpilo k obstarávaniu antigénových testov. "Či už sa bude diať celoplošné testovanie alebo nie, budú potrebné minimálne pre cielené testovanie vo vybraných lokalitách či ohrozených skupinách," ozrejmil. "Každá krajina sa teraz snaží zabezpečiť si testy," zdôraznil. Podľa jeho vedomostí je o predloženie ponuky veľký záujem, záujem o tender má mať vyše 50 firiem. 

Líder SaS a minister hospodárstva Richard Sulík oznámil, že sa dolaďujú podmienky nákupu, pričom naznačil, že v pôvodnom prezentovanom pláne príde k zmenám. Poukázal pritom na to, že nakúpiť predpokladaný objem testov v pôvodných termínoch je náročné zosúladiť so zákonom. "V utorok som adresoval pánovi premiérovi (Igorovi Matovičovi-pozn. TASR) list, v ktorom som ho informoval, že dodržať najskorší termín - 2. decembra na dodanie prvých štyroch miliónov testov nie je možné bez porušenia zákona a to ja rozhodne nechcem robiť," oznámil.

"Určite sa preto termíny dodania budú meniť, je možné, že sa bude meniť aj plánovaný objem testov," dodal šéf rezortu, povereného obstaraním antigénových testov.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá