Oxfordská vakcína má oproti konkurencii výhodu. Teplo ju nezničí

Oxfordská vakcína má oproti konkurencii výhodu. Teplo ju nezničí
Zdroj foto: SITA/AP
Expertka Svetovej zdravotníckej organizácie Soumya Swaminathanová víta "obrovské logistické výhody" vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vyvinutej švédsko-britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca. Tá v pondelok publikovala prvé výsledky, podľa ktorých sa bude môcť vakcína skladovať v "obyčajnej chladničke" a zostať stabilná pri teplotách 2 až 8 stupňov Celzia.

Spomenutá výhoda by mohla zvýšiť šance dostať vakcíny proti koronavírusu do mnohých štátov, kde je náročnejšie zabezpečiť skladovanie pri ešte chladnejších teplotách, ktoré vyžadujú vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna. Relatívne lacná a ľahko skladovateľná vakcína od firmy AstraZeneca by sa tak mohla stať preferovanou vakcínou pre chudobnejšie krajiny tretieho sveta.

Vakcína, ktorú AstraZeneca vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, má podľa výsledkov rozsiahlych testov pri prevencii 70-percentnú účinnosť. Dáta však naznačujú, že ochrana by mohla dosiahnuť až 90 %.

AstraZeneca sa chystá vyrobiť tri miliardy dávok vakcíny po celom svete. Len britská vláda vopred objednala 100-miliónov dávok oxfordskej vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá