Gigantický teleskop v džungli hľadal mimozemšťanov. Končí

Gigantický teleskop v džungli hľadal mimozemšťanov. Končí
Zdroj foto: SITA/AP
Spojené štáty ukončia prevádzku vesmírneho observatória Arecibo situovaného v džungli na Portoriku. Dôvodom sú dve deštruktívne nehody, ktoré v uplynulých mesiacoch postihli jeho gigantický rádioteleskop. Observatórium ukončí svoju činnosť po 57 rokoch.

Opravu vylúčili

Arecibo, jedno z najväčších vesmírnych observatórií na svete, pozastavilo svoju činnosť už v auguste, keď sa uvoľnilo jedno z podporných lán rádioteleskopu a prerazilo 30-metrovú dieru v jeho 305 metrov širokom hlavnom tanieri. K podobnej udalosti došlo opäť v novembri, čo definitívne zmarilo plán na zachovanie poškodeného zariadenia. Oba incidenty prinútili Národnú vedeckú nadáciu, nezávislý vládny orgán, aby ukončila činnosť observatória.

"NSF dospela k záveru, že najnovšie poškodenie teleskopu nie je možné opraviť bez riskovania životov a bezpečnosti technikov a personálu. Rozhodli sme sa preto, že začneme plánovať proces postupného vyraďovania observatória z prevádzky," uviedol Sean Jones, zástupca riaditeľa oddelenia matematiky a prírodných vied na NSF.

Využívali ho vedci z celého sveta

Stavebná firma, najatá Univerzitou centrálnej Floridy, ktorá observatórium spravuje pre NSF, vo svojej správe uviedla, že "ak zlyhá ďalšie podporné lano, bude čoskoro nasledovať katastrofálne zrútenie celej štruktúry". Firma z bezpečnostných dôvodov preto vylúčila možnosť opravy a odporučila kontrolovanú demoláciu zariadenia.

Rádioteleskop využívali vedci z celého sveta na analýzu vzdialených planét, nachádzanie potenciálne nebezpečných asteroidov a pátranie po stopách mimozemského života. Rádioteleskop zohral v roku 1999 kľúčovú úlohu pri objavení blízkozemskej planétky Bennu, na ktorú neskôr NASA vyslala robotickú sondu na zber prachových častíc.

Observatórium Arecibo poslúžilo aj ako kulisa do filmov GoldenEye (1995), Mutant (1995) a Kontakt (1997). Lokalita sa v roku 1994 objavila aj v jednej časti televízneho seriálu Akty X.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá