Potenciálna katastrofa. Bidena neinformujú ani o distribúcii vakcíny

Potenciálna katastrofa. Bidena neinformujú ani o distribúcii vakcíny
Zdroj foto: SITA/AP
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa v súčasnosti neplánuje informovať členov prípravného tímu novozvoleného prezidenta Joea Bidena o pláne na distribúciu vakcíny proti koronavírusu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na viacero senátorov za Demokratickú stranu.

Biden, ktorý sa prezidentského úradu ujme po inaugurácii 20. januára 2021, už v pondelok dosluhujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa vyzval, aby s ním koordinoval opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Trumpov tím na distribúciu vakcíny vo štvrtok "potvrdil, že nikoho z tímu novozvoleného prezidenta Bidena neoboznámili (s distribučným plánom) a ani tak neplánujú urobiť," napísal na Twitteri demokratický senátor Chris Murphy za štát Connecticut. Zároveň označil toto rozhodnutie za "potenciálne katastrofické". Príspevkom na sociálnej sieti Murphy reagoval na konferenčný hovor vedenia Trumpovho distribučného tímu so senátormi, ktorý prebehol vo štvrtok ráno tamojšieho času.

Biden a novozvolená viceprezidentka Kamala Harrisová sa tiež vo štvrtok stretli s demokratickými aj republikánskymi guvernérmi, aby spoločne prediskutovali súčasnú pandemickú situáciu. Biden sa nasledovne na tlačovej konferencii vyjadril, že pre nedostatočnú koordináciu plánov na distribúciu očkovacej látky proti koronavírusu zo strany Trumpovho tímu môže počet obetí do februára vzrásť až na 400 000. Od začiatku vypuknutia pandémie zaznamenali USA takmer 250.000 úmrtí.

Zástupca tlačového tajomníka Bieleho domu Brian Morgenstern na otázku o nedostatočnej spolupráci zo strany Trumpovho tímu nereagoval. Povedal však, že distribučné plány Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb a guvernérov jednotlivých štátov sú voľne dostupné, približuje Reuters.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá