Orbán posilňuje obranu. Plánuje veľké nákupy od USA a Nórov

Orbán posilňuje obranu. Plánuje veľké nákupy od USA a Nórov
Zdroj foto: SITA/AP
Maďarsko súhlasilo s nákupom systémov protivzdušnej obrany NASAMS od amerického výrobcu zbraní Raytheon Technologies a nórskej zbrojárskej spoločnosti Kongsberg.

Nahradia sovietsky systém Kub

Ako pre maďarskú tlačovú agentúru MTI uviedol úrad komisára pre vývoj v oblasti obrany, nasadenie systému krátkeho až stredného dosahu "vylepší obranné schopnosti armády na úroveň 21. storočia". Nové systémy protivzdušnej obrany nahradia sovietsky systém Kub, ktorý v Maďarsku používali od roku 1976.

Nacionalistický premiér Viktor Orbán už niekoľko rokov investuje množstvo prostriedkov do obrany štátu a tvrdí, že "Maďarsko musí byť schopné odrážať útoky z ktorejkoľvek strany" bez pomoci Organizácie Severoatlantickej zmluvy, ktorej je Maďarsko členom. Presadzoval tiež vytvorenie európskej armády na obranu proti potenciálnym útokom Ruska.

Kontrakt podpísali aj s Nemeckom

Začiatkom tohto týždňa Maďarsko uzavrelo dohodu s Brazíliou o nákupe dvoch dopravných lietadiel Embraer C-390 Millennium. Tento týždeň taktiež boli dodané dva vojenské vrtuľníky Airbus H145M v rámci rozsiahlejšej dohody so spoločnosťou Airbus o kúpe 36 helikoptér.

Ešte v septembri maďarské ozbrojené sily podpísali kontrakt s nemeckým koncernom Rheinmetall za viac ako dve miliardy eur týkajúci sa dodávky 218 bojových vozidiel Lynx KF41. Niekoľko týždňov predtým Maďarsko podpísalo deklaráciu o zámere nakúpiť od americkej spoločnosti Raytheon Technologies rakety protivzdušnej obrany za približne 845 miliónov eur, ktoré by mali dodať do roku 2023.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá