Zmutovaný koronavírus strašil svet. Dáni ho možno porazili

Zmutovaný koronavírus strašil svet. Dáni ho možno porazili
Zdroj foto: SITA/AP
Zmutovanú verziu nového druhu koronavírusu, ktorá sa objavila na norkových farmách v Dánsku a vyvolala obavy o účinnosti budúcej vakcíny, sa zrejme podarilo úplne vykynožiť, vyplýva to z vyhlásenia tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

Dánska vláda nariadila vyhubiť 15-17 miliónov noriek chovaných v krajine, aby tak predišla šíreniu novej verzie vírusu.

"Od 15. septembra sme nezaznamenali žiadne nové prípady zmutovanej verzie koronavírusu označovanej "Cluster 5", na základe čoho dánske centrum pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb vyhlásilo, že vírus sa s veľkou pravdepodobnosťou podarilo vykynožiť," uviedlo ministerstvo zdravotníctva po tom, čo vláda nariadila vyhubiť 15-17 miliónov noriek chovaných v Dánsku, aby tak predišla šíreniu novej verzie vírusu.

V súvislosti s týmto kontroverzným nariadením sa rozhodol z funkcie odstúpiť dánsky minister pre potraviny a rybolov Mogens Jensen, keďže kabinet neskôr pripustil, že toto nariadenie nemalo právny základ.

Podľa štúdie Univerzity v Aarhuse sa počas posledných týždňov dôvera Dánov vo vládu po nariadení zlikvidovať všetky norky v krajine prepadla. V polovici novembra vláde dôverovala približne polovica opýtaných v porovnaní s údajmi z júla tohto roku, keď vláde dôverovalo viac ako 75 percent respondentov. Napriek klesajúcej popularite vláda navrhla legislatívu zakazujúcu chov noriek do konca roku 2021.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá