O počtoch nových nakazených začínajú informovať po novom

O počtoch nových nakazených začínajú informovať po novom
Zdroj foto: TASR/Roman Hanc
V denných štatistikách by už mal štát zverejňovať aj výsledky antigénových testov. Ako po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, výsledky by mali byť zverejňované od štvrtka alebo piatka.

Zverejňovať budú počty testovaných PCR aj antigénovými testami a rovnako počty pozitívne testovaných z oboch typov testov.

Na Slovensku podľa PCR testovania v utorok pribudlo 1311 nových prípadov nákazy a 22 nových úmrtí. Urobili 5833 PCR testov.

Čo sa týka menej presných, ale rýchlych antigénových testov, od pondelka otestovali 16-tisíc ľudí, z nich bolo 720 pozitívnych. Pozitívnych je tak 4,4 %.

Zlatý štandard pri testovaní

Testovanie antigénovými testami sa stáva jedným zo "zlatých štandardov" v boji proti pandémii nového koronavírusu. Z tohto dôvodu Európska komisia spustí ich centrálne obstarávanie pre jednotlivé členské štáty. Aktuálne sa očakáva nákup v počte minimálne 560 miliónov kusov, čo však môže trvať niekoľko mesiacov.

Dovtedy je podľa Krajčího potrebné, aby malo Slovensko dostatočnú zásobu na určité obdobie. "Čím chceme mať uvoľnenejšie opatrenia, tým viac musíme testovať. To je v priamej úmere," komentoval Krajčí s tým, že pokiaľ by sa na Slovensku nemalo testovať, o to prísnejšie by museli byť nastavené opatrenia. Reprodukčné číslo sa podarilo podľa neho znížiť aj práve vďaka celoplošnému testovaniu. Pokiaľ sa nebude podľa šéfa rezortu zdravotníctva diať to, čo sa dialo doteraz, predpokladá, že reprodukčné číslo bude rásť.

Opatrenia musíme nastaviť múdro

V ďalšom období musí mať Slovensko podľa Krajčího "veľmi múdro nastavené opatrenia". Pripomenul, že testovanie sa nateraz realizuje v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb, v najpostihnutejších regiónoch a zároveň sú po celom Slovensku zriadené viaceré odberové miesta.

Krajčí zároveň pripomenul výzvu rezortu zdravotníctva na zriadenie ďalších odberových miest v okresných mestách. Ide o otvorenú výzvu, súťaž ministerstvo zdravotníctva nebude realizovať, podľa Krajčího je v súlade s európskou smernicou. Prihlásiť sa môže ktorýkoľvek poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Krajčí nezaznamenal, že by na niektorom z odberových miest bol nedostatok testov.


Nákup ďalších antigénových testov rezortom hospodárstva bude podľa Krajčího predmetom koaličnej rady. Predpokladá, že sa budú po novom denne reportovať informácie o tom, koľko ľudí bolo testovaných PCR aj antigénovým testom.


Poznamenal tiež, že čím je v krajine viac ľudí, ktorí nie sú konformní s opatreniami, o to tvrdšie opatrenia musí krajina prijať. Utorňajšie protesty sú podľa Krajčího prejavom toho, že rôzne živly aj politici eskalujú túto nekonformnosť. Ľudia, ktorí vyzývajú na nenosenie rúšok, sú podľa neho zodpovední za pacientov v nemocniciach a tiež za to, že ľudia bojujúci proti vírusu v prvej línii možno nie sú takí úspešní.
Dodal, že MZ SR má pripravený semafor pre jednotlivé regióny. Predstaviť ho chce v piatok.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá