Prezidentka vymenovala nových profesorov. Pozrite si zoznam

Prezidentka vymenovala nových profesorov. Pozrite si zoznam
Zdroj foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
Prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci vymenovala nových vysokoškolských profesorov.

Noví profesori:
Elena Bendíková v odbore športová edukológia
Branislav Bleha - humánna geografia
Attila Czirfusz - verejné zdravotníctvo
Roman Fekete - procesná technika
Ľubomír Guzi - slovanské jazyky a literatúry
Anton Heretik - psychológia
Roman Hrmo - odborová didaktika
Branislav Hučko - aplikovaná mechanika
Jaroslava Kádárová - priemyselné inžinierstvo
Ivan Klement - technológia spracovania dreva
Juraj Kurimský - elektroenergetika
Jaroslav Legemza - hutníctvo
Tomáš Lengyelfalusy - odborová didaktika
Slavomír Marcinčák - hygiena potravín

Profesorov získali viaceré odbory

Novými profesormi sú Elena Bendíková v odbore športová edukológia, Branislav Bleha - humánna geografia, Attila Czirfusz - verejné zdravotníctvo, Roman Fekete - procesná technika, Ľubomír Guzi - slovanské jazyky a literatúry, Anton Heretik - psychológia, Roman Hrmo - odborová didaktika, Branislav Hučko - aplikovaná mechanika, Jaroslava Kádárová - priemyselné inžinierstvo, Ivan Klement - technológia spracovania dreva, Juraj Kurimský - elektroenergetika, Jaroslav Legemza - hutníctvo, Tomáš Lengyelfalusy - odborová didaktika a Slavomír Marcinčák - hygiena potravín.

Taktiež Daša Munková v odbore prekladateľstvo a tlmočníctvo, Martin Muránsky - systematická filozofia, Róbert Olšiak - energetické stroje a zariadenia, Jaroslav Porubän - informatika, Radim Rybár - získavanie a spracovanie zemských zdrojov, Darina Saxunová – manažment, Martin Straka – logistika, Marek Sukop - výrobná technika, Ján Titiš - anorganická chémia, Jarmila Trpčevská - environmentálne inžinierstvo, Karol Ujházy - lesnícka fytológia, Ivan Žežula - aplikovaná matematika a Milan Žukovič v odbore fyzika.

Daša Munková - prekladateľstvo a tlmočníctvo
Martin Muránsky - systematická filozofia
Róbert Olšiak - energetické stroje a zariadenia
Jaroslav Porubän - informatika
Radim Rybár - získavanie a spracovanie zemských zdrojov
Darina Saxunová - manažment
Martin Straka - logistika
Marek Sukop - výrobná technika
Ján Titiš - anorganická chémia
Jarmila Trpčevská - environmentálne inžinierstvo
Karol Ujházy - lesnícka fytológia
Ivan Žežula - aplikovaná matematika
Milan Žukovič - fyzika

Je to poslanie, konštatovala Čaputová

Prezidentka nových profesorov požiadala, aby vo svojom ďalšom pôsobení vždy brali do úvahy, že vzdelanie zaväzuje a titul profesora zaväzuje ešte viac. „Práve vy môžete svojím pôsobením zveľaďovať to najcennejšie čo máme – morálny a odborný potenciál našej mladej generácie, ktorá predstavuje budúcnosť republiky,“ zdôraznila Čaputová.

Hlava štátu zároveň dodala, že ju znepokojuje fakt, že okrem pandémie sa musí spoločnosť čo najskôr vysporiadať aj s infodémiou. Patologickému šíreniu konšpirácií totiž podľa nej podliehajú aj ľudia s akademickým vzdelaním, napríklad učitelia. „Preto je dôležité, aby ste v ešte väčšej miere ako doteraz viedli svojich študentov k tomu, aby mysleli kriticky, aby mysleli samostatne,“ pripomenula prezidentka s tým, že pre budúcnosť Slovenska to má kľúčový význam.

Povolanie vysokoškolského pedagóga a vedca nepatria k najľahším, ani ku komfortným, ak sa vykonávajú s plnou vážnosťou ako životné poslanie. Čaputová skonštatovala, že je to poslanie, ktoré má pre spoločnosť a pre budúcnosť republiky veľký význam.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá