Víkendové štvrté kolo bude v stovkách obcí, zverejnili zoznam

Operácia Spoločná zodpovednosť bude pokračovať štvrtým kolom testovania obyvateľov na prítomnosť COVID-19. Ako informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, testovanie sa uskutoční 21. a 22. novembra 2020 v celkovo 458 mestách a obciach, ktoré v rámci posledného realizovaného testovania dosiahli podiel pozitívnych testov viac ako jedno percento.

Z väčších miest figurujú v zozname Čadca, Stará Ľubovňa, Púchov, Levoča a Bytča. Minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní Ústredného krízového štábu vyhlásil, že testovanie bude úplne dobrovoľné.

"Verím, že obyvatelia pristúpia k tejto možnosti s rovnakou zodpovednosťou, akú ukázali už v predchádzajúcich kolách. Okrem poklesu pozitívnych testov vo všeobecnosti totiž dokážeme vďaka podrobným výsledkom presne identifikovať možné vznikajúce ohniská nákazy, ktorým je určite potrebné podať pomocnú ruku v zvládaní pandémie aj štvrtým kolom testovania," podotkol Naď.

Takýmito lokálnymi ohniskami môže byť podľa Naďa napríklad obec Valaská Dubová v okrese Ružomberok, kde percento pozitívnych testov stúplo z 1,16 percenta v druhom kole na 5,16 percenta v treťom kole. Podobným príkladom je obec Jurkova Voľa (okres Svidník), kde pozitivita vzrástla z nuly na 4,08 percenta. Štatisticky najvyššie percento pozitívnych prípadov zaznamenali v rámci tretieho kola testovania Markovce v okrese Michalovce, a to 6,04 percenta.

Rezort obrany popri výsledkoch druhého a tretieho kola plošného testovania zverejnil aj zoznam obcí a miest, ktorých sa bude týkať víkendové testovanie.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá