Biden si vybral kľúčového poradcu. Bude ním vplyvný Demokrat

Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu oznámil, že si za vedúceho kancelárie Bieleho domu vybral svojho dlhoročného poradcu Rona Klaina.

"Jeho dlhoročné a rozmanité skúsenosti a schopnosť pracovať s ľuďmi z celého politického spektra sú presne to, čo potrebujem od šéfa kancelárie Bieleho domu v tomto krízovom okamihu, keď znovu zjednocujeme našu krajinu," vysvetlil svoj výber Biden.

Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa.

Klain (59) zastával post šéfa kancelárie viceprezidenta počas Bidenovho pôsobenia v tomto úrade za vlády Baracka Obamu (2009-2017). Klain pre neho pracoval v rokoch 2009-2011. V polovici 90. rokoch bol šéfom kancelárie viceprezidenta Ala Gora. V roku 2014 bol vymenovaný za koordinátora pre mimoriadnu situáciu spojenú s opatreniami týkajúcimi sa šírenia eboly v Spojených štátoch. Klain je považovaný za vplyvného člena Demokratickej strany. Ako hlavný poradca bol súčasťou Bidenovho tímu počas jeho nedávnej prezidentskej volebnej kampane.

Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa. Informovali o tom v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP. Trump odmieta prijať prehru v prezidentských voľbách. Vyhlásil, že voľby sa ešte neskončili a má záujem v tejto veci podniknúť ďalšie právne kroky. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta a viceprezidentku na ďalšie funkčné obdobie, sa zíde 14. decembra.

TOP videá

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá