Su Ťij sa po rokoch vracia do USA

Su Ťij sa po rokoch vracia do USA
Zdroj foto: SITA
Barmská prodemokratická aktivistka Aun San Su Ťij odštartovala v pondelok historickú návštevu Spojených štátov, kam sa vracia po niekoľkých desaťročiach. Na programe má vystúpenie v Kongrese, kde si prevezme najvyššie zahraničné štátne ocenenie.

Počas svojej 17-dňovej návštevy sa stretne aj s vysokými predstaviteľmi americkej administratívy, prezident Barack Obama však ešte nepotvrdil, či si na Su Ťij nájde čas. Laureátka Nobelovej ceny mieru okrem Washingtonu navštívi aj New York, americký stredozápad a Kaliforniu.

Su Ťij barmská junta 20 rokov držala v domácom väzení a prepustila ju až v roku 2010. Za jej boj za dodržiavanie ľudských práv v Barme jej udelili Nobelovu cenu mieru. Západné krajiny vrátane členských štátov Európskej únie a Spojených štátov v posledných mesiacoch v reakcii na demokratizáciu Barmy postupne rušia sankcie voči krajine. Su Ťij však aj naďalej vyzýva na pokračovanie politických reforiem v Barme, ktorou v poslednej dobe otriasli násilnosti medzi väčšinovými budhistami a menšinovými moslimami zo skupiny Rohingov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá