Azerbajdžan priznal, že zostrelil ruský vrtuľník. Ospravedlnil sa

Azerbajdžan priznal, že zostrelil ruský vrtuľník. Ospravedlnil sa
Zdroj foto: SITA/AP (ilu)
Azerbajdžan priznal, že zostrelil ruský vojenský vrtuľník nad územím Arménska neďaleko svojich hraníc, a ospravedlnil sa za to. Podľa skoršej správy prišli o život dve osoby, členovia posádky. Tretí člen utrpel zranenia. Vrtuľník typu Mi-24 podľa ruského ministerstva obrany zasiahli z prenosného protileteckého raketového komplexu.

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, vedú už desaťročia konflikt o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu v 90. rokoch vo vojne s 30.000 obeťami na životoch. Ťažké boje v oblasti opäť prepukli 27. septembra tohto roku a odvtedy pokračujú aj napriek už trom vyhláseným prímeriam.

O život pripravili podľa oficiálnych údajov viac ako 1000 ľudí vrátane civilistov, aj keď skutočný počet obetí je podľa predpokladov oveľa vyšší.

Arménsko koncom októbra požiadalo v súvislosti s týmto konfliktom o pomoc Rusko, ktoré má v krajine vojenskú základňu a s Jerevanom uzavretú dohodu o obrane, ktorá sa však nevzťahuje na Náhorný Karabach. Moskva v reakcii na žiadosť oznámila, že Arménsku poskytne "potrebnú" pomoc, ak sa boje dostanú na jeho územie.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá