Pellegrini vidí pri testovaní nejasnosti. Kde vláda dospela k 0,7 %?

Pellegrini vidí pri testovaní nejasnosti. Kde vláda dospela k 0,7 %?
Zdroj foto: TASR/Martin Baumann
Nezaradení poslanci národnej rady pôsobiaci v stane Hlas - sociálna demokracia poukázali na nejasnosti pri druhom kole testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku. Pýtajú sa, ako vláda dospela k číslu 0,7 percenta miery infekčných, ktoré je rozhodujúce pri pretestovaní konkrétnych regiónov.

Žiadajú presné dáta

Zdôraznili potrebu zverejnenia presných dát a počtu nakazených v prvom kole, aby sa vysvetlili aj pochybnosti jednotlivých samospráv. Skonštatovali to na tlačovej konferencii. Expremiér a nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini chce byť podľa vlastných slov objektívny, preto pripustil, že nečakal taký výsledok prvého kola testovania, aký sa podarilo dosiahnuť.

Zarazila ho ale neochota Ozbrojených síl SR poskytovať samosprávam detailné informácie o dátach. "Ak niekto niečo zatajuje, vzbudzuje to určitú mieru nedôvery," uviedol s tým, že vníma vyjadrenie premiéra Igora Matoviča, že dáta budú k dispozícii do niekoľkých dní. Verí preto, že sa čoskoro verejnosť dozvie, ako dáta vznikli, aj o nákladoch na akciu.

Vznikajú mnohé nejasnosti

Poznamenal, že aj pri druhom kole sú nejasnosti v opatreniach. Ľudia sa podľa neho pýtajú napríklad na trvanie desaťdňovej karantény, či platí ešte od prvej časti testovania, alebo sa bude rátať nanovo od tohto víkendu a podobne. Poslanec Ján Ferenčák skonštatoval, že to, ako dopadlo prvé kolo testovania, je na 90 percent zásluha samospráv, starostov, primátorov a ľudí, ktorí im pri zabezpečení chodu akcie pomáhali.

Pýta sa, ako vláda pomôže samosprávam, keď ju budú potrebovať, a čo bude s nákladmi, ktoré im vznikli. "Ešte sa nepreplatili ani náklady z prvej vlny pandémie," podotkol s tým, že to potrebujú do konca roka uzavrieť, aby mohli ukončiť fiškálny rok.

Richard Raši zas dodal, že si naďalej kladú rovnaké otázky ako odborníci. "Konzílium odborníkov odporučilo premiérovi nerobiť plošné druhé kolo, ale robiť ho len tam, kde je miera infekčných ľudí po prvom kole na úrovni 1,5 percenta," uviedol. Pýta sa, kto teda rozhodol o hranici 0,7 percenta pri rozhodovaní o regiónoch, ktoré bude treba pretestovať.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá