Od novembra platí zbraňová amnestia. Čo to znamená?

Od novembra platí zbraňová amnestia. Čo to znamená?
Zdroj foto: SITA/AP (ilustračná fotografia)
Od 1. novembra do 30. apríla 2021 platí zbraňová amnestia. Občania budú môcť počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Vyplýva to z novely zákona o strelných zbraniach a strelive.

Doteraz boli vyhlásené tri zbraňové amnestie. Počas nich sa celkovo odovzdalo 10.865 zbraní a 82.010 kusov streliva, medzi nimi aj zbrane z 19. storočia, ale aj z prvej a druhej svetovej vojny.

Opatrením sa má znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Prispieť by tiež malo k prípadnej identifikácii zbraní, ktoré by mohli byť v minulosti použité pri trestnej činnosti. Odovzdané zbrane a strelivo preskúmajú balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.

 

"Občania budú mať možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky," priblížilo na sociálnej sieti ministerstvo vnútra. V opačnom prípade sa zbraň stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.

V súvislosti so zákazom vychádzania ministerstvo vnútra upozorňuje, že zbraň bude prevzatá do úschovy od každého občana, a to bez ohľadu na to, či sa naňho vzťahujú výnimky z uznesenia vlády o zákaze vychádzania. "Konanie občana, ktorý poruší uznesenie o zákaze vychádzania, však bude následne riešené pre podozrenie porušenia predpisov na úseku verejného zdravotníctva. Zbraň bude od neho prevzatá za dodržania prísnych hygienických opatrení," vysvetlila Marta Fabianová z tlačového oddelenia kancelárie ministra vnútra.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá