Bratislava na tom nie je zle, primátor nie je za druhé kolo testovania

Hlavné mesto, v ktorom ešte nedávno pribúdali nakazení hrozivým tempom, je na tom relatívne dobre. Plošné testovanie zistilo pozitívny výsledok len približne u 0,3 percenta ľudí, čo je výrazne menej, ako celoslovenský priemer. Primátor Matúš Vallo hodnotil plošné testovanie a vyjadril sa aj k možnému druhému kolu - je proti.

Druhé kolo sa zrejme nestretne s pochopením

Primátor Matúš Vallo nie je naklonený druhému kolu testovania v Bratislave. "Pri tak nízkom pomere pozitívnych ľudí, pravdepodobne medzi najnižšími na Slovensku, úplne rozumiem pochybnostiam o potrebe realizovať druhé kolo testovania v našom meste," uviedol a vyjadril obavu, že druhé kolo testovania sa pri takých nízkych počtoch pozitívnych nestretne s pochopením.

"Rovnako dôležité je myslieť aj na efektivitu vynaložených zdrojov. Teda, či v súčasnom stave nákazy v Bratislave nedokážeme lepšie ustrážiť priebeh pandémie napr. dôsledným trasovaním, cieleným testovaním a posilnením regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Bez toho, aby sme tak zásadne obrátili hore nohami životy všetkých obyvateľov," doplnil Vallo. "Najbližšie hodiny a dni sa budem pýtať štátnych úradov, radiť so starostkami a starostami, čo tieto čísla budú znamenať pre protiepidemiologické opatrenia v Bratislave, a či a ako sa môžeme vyhnúť druhému kolu plošného testovania," uzavrel.

Nezmysel, tvrdí starosta Kusý

Druhé kolo testovania v hlavnom meste je nezmysel aj podľa starostu mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolfa Kusého. "Vzhľadom na množstvo ľudí, ktorí sa dali otestovať, a výsledky, ktoré máme k dispozícii, som presvedčený, že druhé kolo v Bratislave absolútne nemá zmysel," uviedol Kusý na sociálnej sieti.

"Celobratislavské výsledky hovoria, že nakazených je 0,31 percenta, to je jeden človek z 300. Trúfam si povedať, že viac ľudí nachladne čakaním v rade na test," myslí si Kusý a zároveň dodáva, že výsledky, samozrejme, neznamenajú, že máme poľaviť v základných bezpečnostných opatreniach.

Testy chcú ušetriť

Zmysel testovania nevidí ani starosta Ružinova Martin Chren. "Ak príde rozhodnutie zopakovať plošné testovanie počas najbližšieho víkendu, mali by sme mať v rukách argumenty, ktoré ukážu, že dáta, ktoré získame, budú natoľko dôležité, že to má zmysel," uviedol Chren na sociálnej sieti a dodal, že dáta z prvého kola testovania síce nie sú stopercentne presné, ale sú tak robustné, že dávajú vláde a odborníkom unikátnu šancu pripraviť cielené, selektívne a presne mierené opatrenia proti šíreniu nákazy.

"Som presvedčený, že oveľa lepšie by bolo prinajmenšom Bratislavčanov druhého kola testovania ušetriť a ušetrené testy použiť napríklad na hraniciach," doplnil.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá