Slováci by v Bielom dome chceli Obamu, nie Romneyho

Slováci by v Bielom dome chceli Obamu, nie Romneyho
Zdroj foto: SITA
Ak by o novom prezidentovi USA mohli rozhodovať Slováci, Bielemu domu by aj nasledujúce roky šéfoval súčasný prezident Barack Obama, získal by 47 percent hlasov. Jeho republikánsky vyzývateľ Mitt Romney by v novembrových voľbách utrpel porážku, volilo by ho len desať percent respondentov.

Vyplýva to z výsledkov prieskumu transatlantických trendov, ktorý uskutočnil German Marshall Fund of the United States (GMF) od 2. do 27. júna na vzorke približne tisíc respondentov.

Výsledky prieskumu tiež odhalili, že Obamovu zahraničnú politiku schvaľuje 55 percent opýtaných Slovákov. Ešte pred troma rokmi zahraničnej politike USA fandilo 71 percent Slovákov. Dve tretiny respondentov si myslia, že EÚ a USA majú dosť spoločných hodnôt, aby mohli spolupracovať v medzinárodných otázkach. O dôležitosti členstva v NATO pre našu bezpečnosť je presvedčených 61 percent respondentov. Oproti minulému roku nedošlo v týchto názoroch k významným posunom.

Kým na Spojené štáty má priaznivý názor 63 percent Slovákov, 64 percent opýtaných má vo všeobecnej rovine priaznivý názor aj na Rusko. To je o šesť percentuálnych bodov viac ako vlani a zároveň viac ako priemer v dvanástich krajinách EÚ, v ktorých sa prieskum uskutočnil. Štáty EÚ majú Rusov radi len na 37 percent, v USA sa priaznivo o Rusku vyjadrilo 42 percent opýtaných.

Výskum už od roku 2002 skúma názory verejnosti v Spojených štátoch a v Európe na aktuálne otázky svetovej politiky, ekonomiky a bezpečnosti. Tento rok sa výskum uskutočnil v Spojených štátoch amerických, v 12 členských krajinách EÚ vrátane Slovenska, v Turecku a v tomto roku po prvýkrát aj v Ruskej federácii.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá