RADIČOVÁ: Budúci prezident by mal mať silnú pozíciu dovnútra SR

RADIČOVÁ: Budúci prezident by mal mať silnú pozíciu dovnútra SR
Zdroj foto: SITA
Budúci prezident SR by mal byť podľa expremiérky Ivety Radičovej so silnou pozíciou dovnútra, aby v kritických situáciách jeho postoj a hlas mal vplyv.

Ako povedala v rozhovore pre agentúru SITA, budúci prezident by mal byť silný mediátor vnútorných konfliktov, aby bol schopný predostierať riešenia v prípade vnútorných problémov, ale aj predostierať víziu pre budúcnosť. Zároveň by mal mať silnú pozíciu v zahraničí. „Aby otváral dvere Slovenskej republike. Mal by byť zodpovedným pri vymenúvaní na dôležité pozície a nebol brzdou tak dôležitých reforiem ako je napríklad reforma právneho štátu vrátane generálnej prokuratúry a súdnictva. Mal by mať prirodzenú autoritu u občanov, ale to už sú charakteristiky ako morálka, charakter, empatia, a tým sa asi nedá naučiť, to treba mať v sebe,“ povedala Radičová.

Radičová nepovažuje za určujúce a dominantné, či prezidentský kandidát by mal byť stranícky alebo nestranícky. „Môže byť nestranícky kandidát, ktorý ani zďaleka nespĺňa kritériá na najvyšší post v Slovenskej republike, a naopak stranícky, ktorý má za sebou kus poctivej politickej práce. Takže toto nepovažujem za určujúce a dominantné kritérium,“ konštatovala. Zatiaľ nevidí dôvod klásť si konkrétnu personálnu otázku. „Pretože máme priamu voľbu prezidenta, bolo by vhodné a dobré, keby sa občania konečne raz v prezidentských voľbách nemuseli rozhodovať pod tlakom, ale slobodne,“ dodala.

Radičová kandidatúru v prezidentských voľbách odmietla. „Vyjadrila som sa. Moje rozhodnutie je rozhodnutím odchodu z politiky, z vrcholovej politiky,“ povedala s tým, že v tej istej vete aj povedala, že nikdy nebola a ani nebude apolitická. „Pokiaľ bude záujem o môj názor, o môj postoj, tak ho veľmi rada predostriem a vyjadrím. Pokiaľ bude záujem o nielen slovné vyjadrenia, ale aj veľmi aktívnu účasť občianskej participácie, veľmi rada sa jej zúčastním. Myslím si, že je čas na aktívnych občanov a chcem byť jedným z aktívnych občanov,“ vyhlásila.

V prezidentských voľbách v roku 2014 už terajší prezident Ivan Gašparovič nebude môcť kandidovať, pretože momentálne slúži svoje druhé prezidentské obdobie po sebe. Kandidovať do tretice po sebe v takomto prípade Ústava SR neumožňuje. V súvislosti s prezidentskými voľbami sa spomínajú ako kandidáti Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský a zakladateľ Dobrého anjela Andrej Kiska.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá