Samosprávy reagujú na skrátenie testovania: Zaskočilo nás to

TA3 TASR
26.10.2020 22:00

Náhle rozhodnutie skrátiť pôvodne trojdňové celoplošné testovanie na dva dni je masívnym vstupom do plánovaných príprav. Uviedol to zástupca združenia miest a obcí Slovenska Lukáš Baňacký. Starosta bratislavského Lamača zastupoval strešné združenie samospráv na pondelkovom rokovaní ústredného krízového štábu.

Samosprávy reagujú na skrátenie testovania: Zaskočilo nás to
SITA/Viktor Zamborský

Nasadie bude enormné

"Zaskočil nás návrh ministerstva obrany na skrátenie celej akcie. Určite sa nám hodí mať o jeden deň viac na prípravu, no nasadenie tých, ktorí budú zabezpečovať testovanie, bude enormné. Vychádza to, že budú musieť pracovať po 17 hodín oba dni," uviedol zástupca samospráv.

Informoval, že členovia odberných tímov, ktorých zabezpečia samosprávy, dostanú za jeden deň v rámci zmeneného formátu testovania aspoň zvýšenú odmenu. "Namiesto 70 eur za deň, ako bolo dohodnuté pri trojdňovom testovaní, to bude pri dvojdňovej akcii a zvýšenom počte hodín za jeden deň odmena 100 eur," povedal Baňacký o svojom návrhu, ktorí ministri na rokovaní ústredného krízového štábu podporili. Na rokovaní podľa jeho slov takisto spresňovali zoznam činností a aktivít, za ktoré sú zodpovedné jednotlivé strany zabezpečujúce organizáciu a logistiku celoplošného testovania.

Dvojdňový formát testovania

Predseda vlády SR Igor Matovič počas pondelkového rokovania ústredného krízového štábu uviedol, že celoplošné testovanie obyvateľstva sa po tom pilotnom na Orave a v okrese Bardejov uskutoční, no bude mať dvojdňový formát, počas najbližšej soboty (31. 10.) a nedele (1. 11.).

Ako priblížil minister obrany Jaroslav Naď, rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu, namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele, súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko doplnil, že počas tejto noci sa bude velenie operácie venovať jej preplánovaniu.

Zmena trvania testovania znamená aj zmenu počtu potrebných odberných miest. Napríklad starosta bratislavského Ružinova Martin Chren už ohlásil, že namiesto pôvodných 70, bude musieť samospráva nájsť na území bratislavskej mestskej časti ďalších približne 40.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok