NHL: Pár hodín pred začiatkom výluky rokovania nepokročili

NHL: Pár hodín pred začiatkom výluky rokovania nepokročili
Zdroj foto: SITA
Zámorská NHL zrejme nezadržateľne smeruje k ďalšej výluke. Majitelia hokejových klubov ani hráči sa v piatok nepokúsili o obnovenie rokovaní, pričom už v sobotu vyprší doteraz platná kolektívna zmluva.

Strohé rozhovory medzi zástupcami oboch strán vo štvrtok večer a v piatok skončili len pri formálnych záležitostiach a neprišiel ani návrh na obnovenie rokovaní. Súčasná zmluva, ktorá ukončila dlhú sezónnu výluku v roku 2005, expiruje v sobotu o polnoci východoamerického času.

"Je to ich rozhodnutie," povedal v piatok obranca Mike Weaver, ktorý reprezentuje hráčov Floridy Panthers. "Keď sa zámok zamkne, je to do značnej miery rozhodnutie Bettmana," dodal. Komisár NHL Gary Bettman sa totiž nechal počuť, že výluka sa začne okamžite potom, ako vyprší stará zmluva a nová bude v nedohľadne. Počas výluky sú hráči mimo klubových aktivít a tak sa nemôže odohrať nijaký zápas.

Výluka by predstavovala už štvrté zastavenie činnosti NHL od roku 1992. Pri troch z nich šéfoval lige Bettman. V sezóne 1994/1995 sa sezóna otvorila po 103 dňoch, dovtedy sa muselo zrušiť 468 zápasov. Posledná výluka sa skončila v júli 2005, keď sa nehralo 301 dní. Predsezónne zápasy najnovšieho ročníka NHL boli plánované už na 23. september, štart sezóny na 11. októbra.

Negatívne dôsledky potenciálnej výluky vzniknú takmer okamžite a ťažko odhadnúť, ako budú fanúšikovia a sponzori reagovať na ďalšie problematické obdobie v NHL, zvlášť ak sa rokovania predĺžia až do zimy. Hlavným problémom medzi oboma stranami je spôsob prerozdelenia tržieb vo výške 3,3 miliardy dolárov. Majitelia klubov v prvom návrhu žiadali zníženie hráčskeho podielu z pôvodných 57 na 43 percent, posledný návrh hovorí o postupom znížení zo 49 na 47 percent v priebehu šiestich rokov.

NHLPA trvá na 52,7 percentách, pôvodne žiadala 54,3 percent. Kluby žiadajú okresanie hráčskych príjmov napriek tomu, že najprestížnejšia hokejová liga na svete zaznamenala v uplynulej sezóne rekordné tržby.

Informovala agentúra AP.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá