Naď prehovoril o testovaní, na hraniciach by malo byť zadarmo

Vláda chce motivovať ľudí, aby v priebehu testovacích dní necestovali cez hranice pokiaľ to nebude nevyhnutné. Pred rokovaním vlády to uviedol minister obrany Jaroslav Naď. Dodal, že po celoplošnom testovaní sa zavedú testovania na hraniciach a bude sa to vzťahovať aj na tých, ktorí územím len prechádzajú.

Podľa Naďa obce a mestá nemusia hľadať stovky dobrovoľníkov. Súčasťou odberných tímov majú byť dvaja pracovníci samosprávy, ktorí za to dostanú aj finančnú odmenu. Povedal to v našej relácii Téma dňa.

Podotkol, že testy budú poskytované na hraniciach zadarmo a budú ich požadovať raz za dva týždne. Ak sa človek pretestuje inde, bude akceptovaný aj iný test. Hranice bude mať na starosti minister vnútra. Naď objasnil, že Slovensko nemá kapacity, aby sa testy na hraniciach zaviedli teraz, ale urobí sa tak po pretestovaní. Šéf rezortu obrany vysvetlil, že po celoplošnom pretestovaní sa opatrenia nezrušia a bude platiť kontrola sedemdňového kĺzavého mediánu.

Doplnil, že o desaťdňovej karanténe pre tých, ktorí sa testovania nezúčastnia, ešte rozhodujú. „Budeme hľadať také riešenie, ktoré je v súlade s ústavou, s legislatívou a zároveň bude dostatočne motivujúce pre ľudí,“ povedal. Podľa neho im veľa informácií poskytne aj pilotné testovanie, ktoré sa ma týkať okresov Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Konať sa bude od 23. do 25. októbra.

Vláda na mimoriadnom rokovaní v nedeľu 18. októbra schválila návrh na celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus. Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov.

TOP videá

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá