Testovanie štartuje na severe a východe, vojaci ho už pripravujú

Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy otestovaných na koronavírus od piatka 23. do nedele 25. 10. 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Vojaci už pripravujú odberné miesta. Nevyriešených však zostáva množstvo detailov. Kto sa napríklad postará o stravu?

Výsledok bude odovzdaný každému testovanému osobne v zalepenej obálke.

Vojaci kontrolujú odberné miesta

Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. "Profesionálni vojaci sú v týchto chvíľach v teréne na Orave a v Bardejove, kde spolu s predstaviteľmi miestnej samosprávy fyzicky navštevujú navrhované odberné miesta. Kontrolujú, či tieto návrhy spĺňajú podmienky na bezpečné testovanie obyvateľstva. Každé odberné miesto bude finálne posúdené miestnym okresným hygienikom, pričom testovať sa bude iba v priestoroch, ktoré budú takto schválené," priblížila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ostatné samosprávy majú byť zo strany rezortu obrany kontaktované v najbližších dňoch aj s podrobnosťami a informáciami o priebehu príprav a realizácie testovania.

Testovať bude výhradne zdravotnícky personál, pričom výsledok bude odovzdaný každému testovanému osobne v zalepenej obálke. V prípade pozitívneho výsledku testu budú súčasťou oznámenia aj ďalšie informácie a povinnosti.
Postup testovania bude organizovaný v jednom smere a tak, aby testované osoby nestáli v tom istom priestore. V prípade, že to podmienky dovolia, bude podľa MO SR testovanie realizované v exteriéri.

TOP videá

Nebude nutné vracať sa do miesta trvalého pobytu, testovanie bude všetkým umožnené na najbližšom odberovom mieste.

Testovanie od 10 do 65 rokov

Testovací tím bude tvoriť osem osôb. "Veliteľom odberového tímu bude vždy profesionálny vojak, pričom súčasťou tímu budú štyria zdravotnícki pracovníci, ďalej príslušník Policajného zboru a tiež dvaja až traja administratívni pracovníci. Každý tím bude okrem toho možné posilniť aj o príslušníkov miestnej mestskej alebo obecnej polície a dobrovoľných pomocných pracovníkov," spresnila hovorkyňa.

Testovať sa môžu osoby od desať rokov. Naopak, účasť na testovaní rezort neodporúča seniorom nad 65 rokov, ktorí sa zdržiavajú najmä v domácom prostredí. Testovať sa nebudú ani imobilní obyvatelia. Obyvatelia domovov sociálnych služieb budú testovaní samostatne a priamo v zariadení.

Rezort obrany zároveň zdôrazňuje, že testovanie nemá byť dôvodom na zvýšenie mobility občanov - nie je nutné vracať sa do miesta trvalého pobytu, pretože testovanie bude všetkým obyvateľom umožnené na najbližšom odberovom mieste. Aktuálne informácie o testovaní aj formuláre pre záujemcov budú sprístupnené aj na webovej stránke, ktorú pripravuje Ministerstvo obrany SR.

Najnovšie k téme: KORONAVÍRUS

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá